- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
25. 11. 2020.
19:41 >> 19:45
ZAMISLI BUDUĆNOST
Evropska Noć istraživača ka naučnim dostignućima
U fokusu Festivala Evropska Noć istraživača, koji će biti održan u petak pod sloganom “Zamisli budućnost“, biće naučna istraživanja i tehnološke inovacije koje dramatično mijenjaju svijet i svakodnevni život, saopštili su organizatori te manifestacije na pres konferenciji.
Organizatori Festivala su Fondacija za promovisanje nauke PRONA i Prirodnjački muzej Crne Gore, a događaj će istovremeno biti organizovan u 30 evropskih država, dok će u Crnoj Gori glavni događaj Noći istraživača biti održan u petak, u JU Muzeji i galerije Podgorice.
Predstavnica Fondacije za promovisanje nauke PRONA MSc Marija Vojinović kazala je da je festival usmjeren ka naučnim i tehnološkim dostignućima koja se konstatno razvijaju i samim tim dramatično mijenjaju svijet i svakodnevicu.
„U fokusu festivala su naučna i tehnološka dostignuća i inovacije koje se razvijaju, ali i one koje će se tek razvijati. Tako da će program biti prožet pitanjem Šta je to što nas čeka u budućnosti?“, rekla je Vojinović na pres konferenciji.
Prema njenim riječima, u toku festivala će pokušati da daju odgovor na pitanje kako razvoj nauke i tehnologije utiče na čovjeka.
„Festival je namijenjen prije svega mladima, koji su pokretači i nosioci kako naučnog, tako i tehnološkog budućeg razvoja naše zemlje. Slobodno možemo reći da je ciljna grupa opšta publika, zato što je festival namijenjen učenicima osnovne i srednje škole, studentima, mladim istraživačima, privrednicima, inovatorima“, navela je Vojinović.
Zbog epidemiološke situacije, kako je pojasnila, festival će ove godine biti online karaktera.
„Osim centralne manifestacije u Javnoj ustanovi Muzeji i galerije Podgorice, biće otvoren niz laboratorija u Glavnom gradu koje će posjetioci moći da obiđu, dok će u drugim gradovima Crne Gore biti upriličene radionice“, navela je Vojinović.
Predstavnica Fondacije za promovisanje nauke PRONA Jasna Zeković najavila je da će u prvom dijelu programa online posjetioci moći da prate demonstracije eksperimenata iz oblasti fizike, matematike, hemije, elektronike, medicine i biologije.
„Sadržaji su prilagođeni široj publici, što znači da će gledaoci svih uzrasta imati priliku da upoznaju mnoštvo prirodnih fenomena i procesa na razumljiv način. Povezanost matematike i umjetnosti, fizičke pojave koje se graniče sa magijom, pametni sistemi, primjena fizičkih metoda u zaštiti kulturne baštine, samo su neke od tema koje vas očekuju“, navela je Zeković.
Nakog tog dijela programa, uslijediće, kako je dodala, kviz „Kad priroda pita“ u kojem će učenici IX razreda osnovne škole pokazati svoje znanje o živom svijetu, kroz odgovore na pitanja koja je priredio kustos Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.
„Sa početkom u 15 časova i 15minuta očekuju vas predavanja predstavnika više fakulteta, nevladinih organizacija, preduzeća, koji će predstaviti oblasti svojih istraživanja, napredne inovacije u svijetu nauke i tehnologije“, kazala je Zeković.
Svečano otvaranje festivala i Naučni šou počeće u 18 časova.
„Niz predavanja na temu „U susret novim tehnologijama“ održaće eminentni stručnjaci iz oblasti hemije, biologije, medicine, elektrotehnike, mašinstva, informacionih tehnologija. Biće govoreno o autonomnim vozilima, nanomedicini, internetu pametnih uređaja i mnogim drugim izazovima savremene nauke“, rekla je Zeković.
U toku festivala, kako je dodala, biće predstavljen i veliki broj učenika, studenata, mladih istraživača, a biće održana i promocija knjige „Osnove astronomije“, čiji su autori članovi Astronomskog kluba Prone.
Zeković je kazala da će u toku festivala biti održane i panel diskusije o dometima nauke, a da će poseban segment festivala biti posvećen crnogorskim istraživačima koji se bave naukom u raznim zemljama Evrope i svijeta.
Predstavnica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore Dr Nada Bubanja kazala je da će se ta ustanova u okviru Festivala potruditi da publiku upozna sa tajnama prirode.
„Biće upriličen niz događaja koji će biti održani u sklopu programa festivala. Prvi događaj je „Kad priroda pita“. U kvizu će učestvovali učenici tri škole IX razreda iz Podgorice. Kviz je naučnog karaktera i odnosi se na temu flore, faune i gljiva“, rekla je Bubanja.
Drugi dio koji se tiče Prirodanjačkog muzeja, kako je dodala, bile su i dvije radionice kao i dvije izložbe „Šta krije priroda – detalji koje ne vidimo“ i „Kad priroda priča“.
Predstavnik Fondacije za promovisanje nauke PRONA Doc. dr Miljan Bigović podsjetio je da ta fondacija dugi niz godina organizuje razne radionice, od kojih su najznačajnije ljetnja i zimska škola.
„Trenutno u Proni imamo sedam praktikuma – fundamentalne prirodne nauke (fizika, biologija, hemija, matematika, astronomija, medicina i elektronika). Učesnici škola su najdarovitiji učenici srednjih škola i svake godine imamo sve veći problem da odaberemo kandidate. Oni izučavaju stvari koje nemaju toliko prilike da vide u svojim školskim kabinetima“, naveo je Bigović.
Cijeli program Evropske Noći istraživača može se uživo pratiti na http://www.nocistrazivaca.me/
Pokrovitelj festivala je Evropska komisija (H2020, Marija Kiri program), a prijatelji festivala su JU Muzeji i galerije Podgorice, Adriatic Bridge Partners, Unija poslodavaca Crne Gore, IPC Tehnopolis i Radio i Televizija Crne Gore.
Događaj je podržao Generalni sekretarijat Vlade - Sektor za informisanje javnosti o EU i procesu pristupanja EU, u okviru projekta EU4ME, koji finansira Evropska unija.
Коментари0
Остави коментар