- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
04. 11. 2019.
06:26 >> 06:26
2
TRETMAN U MEDIJIMA
Kultura gubi trku s politikom
Koja je uloga kulture u društvu i kakav je njen tretman u medijma? Oni koji se bave kulturom i umjetnšću smatraju da kultura nema šasnu pored dnevno političkih događaja, te da je njen tretman u medijima jednak kvalitetu proizvoda.
Rediteljka Ana Vukotić za Javni servis kaže da vjeruje da bi, kad bi institucije kulture vodili vrhunski profesionalci, imali mnogo kvalitetniji proizvod u kulturi, te mnoge bolje umjetnike i mnogo bolju kulturnu ponudu za građanje.
Upravo najviše od kulturne ponude zavisi tretman kulture u medijima, smatra Vukotić, ali i od brojnih drugih okolnosti.
Ona ima dvostruku ulogu u javnom životu, gledano sa stanovišta politike, kaže istoričar umjetnosti Petar Ćuković i objašnjava: "Političari će se uvijek pozivati na važnost kulture, na važnost identitetskih priča, odnosno kulture kao identitetske naracije koja govori o sopstvu i sličnim stvarima. I to će oni izgovarati sasvim samouvjereno, i vi imate osjećaj da oni to govore stvarno iz uvjerenja“.
No, da li suštinski promišljamo o kulturi i snazi koju ona treba da ima u društvu i medijima. Nije taj odnos harmoničan, smatra Ćuković. I pisac Nikola Nikolić primjećuje da kultura u medijima nema zavidan položaj.
"Kad uđete na portale ili kad čitate novinu uvijek je to negdje na kraju, na nekim posljednjim stranicama u novinama, na portalima ili posljednja rubrika baš ili neki opadajući meni, pa neka podrubrika“, kaže Nikolić.
Ćuković se prisjeća kako je u mladalačkom zanosu stalno govorio kako bi volio da bude urednik nekih novina ili nekog časopisa, koji bi na prvoj strani donosio vijesti iz kulture i sporta, a na zadnjim stranama vijesti iz politike.
Informaciju u medijima imamo, saglasni su naši sagovornici, nedostaje analize i kritičke misli.
"Ona zapravo mora mnogo ranije da se desi, ona mora da se desi u samoj namjeri proizvoda u kulturi, pa u nizu institucija i rješenja koja će onda i medije učiniti kritičnijim, uključiti ih na jedan drugi način i dati im jednu drugu poziciju u kulturi“, rekla je Vukotić.
Nikolić, međutim, razumije novinare zašto im to nijesu primarne informacije, pored svih dnevno-političkih skandala, kojima se daje primat.
"A opet i to je jako bitno gledaocima, računa se na masovnost i gledanost. Tako da je to začarani krug“, kaže sagovornik RTCG-a.
Kada je o odnosu prema kulturi riječ, forma je zadovoljena, kažu naši sagovornici. Suštinski, kultura nije na mjestu koje joj pripada.
Anka Radović, RTCG
Коментари2
Остави коментар