Украјина
08. 02. 2023. 21:49 >> 21:58
ИЗНЕНАДНА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА
Зеленски из Лондона у Париз, па у Брисел
У Лондону на почетку изненадне европске турнеје, украјински предсједник Володимир Зеленски позвао је у сриједу своје савезнике да му испоруче авионе како би његове снаге одбиле Русију, што је нови корак у подршци Кијеву за који бриитанска влада изгледа спремна.
Неколико дана прије прве годишњице инвазије коју је покренуо руски предсједник Владимир Путин 24. фебруара 2022. године, а која га је трансформисала у војсковођу, украјински лидер је дошао у Велику Британију, а потом у сриједу увече отишао за Париз на радну вечеру с предсједником Емануелом Макроном и Олафом Шолцом, а затим ће у четвртак у Бриселу на самиту Европске уније.
Овај тренутак је кључан за Украјину која је забринута због успјеха руске војске у Донбасу од јануара и страхује од велике офанзиве у наредним недјељама, констатује АФП.
Владимира Зеленског, чије је друго путовање у иностранство за годину дана до краја држано у тајности, примио је премијер Риши Сунак у Даунинг стриту, а затим и краљ Чарлс Други. Затим је говорио у Британском парламенту, чија су се два дома састала у грандиозном амбијенту Вестминстер хола, огромној просторији која је угостила ријетке стране лидере као што је предсједник Француске Шарл де Гол 1960. године, а ту је пред сахрану у септембру био и ковчег с тијелом краљице Елизабете Друге.
"Знамо да ће слобода побиједити, знамо да ће Русија изгубити", инсистирао је украјински лидер.
"Молим и вас и свијет за нешто једноставно, али веома важно: борбени авиони за Украјину, крила за слободу", рекао је Зеленски и захвалио "унапријед за моћне британске авионе".
Западњаци су до сада оклијевали да предузму овај додатни корак у помоћи Украјини из страха од ескалације са Русијом. Али табуи падају један за другим већ годину дана и присталице Кијева су се већ у јануару сложиле да Кијеву испоруче тешке тенкове.
Изгледа да се томе отварају врата јер је шеф британске конзервативне владе обећао Зеленском да ће обучавати борбене пилоте "по стандардима НАТО-а" и то "да би гарантовао да Украјина може бранити свој ваздушни простор".
Потом је преко свог портпарола дао до знања да је затражио од војске да проучи могуће испоруке авиона, упозоравајући да је за то потребан "дуг рок".
"Што се тиче пружања војне помоћи Украјини, ништа није искључено", рекао је британски лидер новинарима крај Зеленског, признајући да су испоруке авиона "наравно дио разговора", али истичући да би неопходна обука могла да потраје до три године.
Украјински предсједник је уз осмјех одговорио да су украјински пилоти, с обзиром на своје ратно искуство, већ прошли еквивалент "двије и по године" обуке. Он је признао да је приоритет украјинске војске у овом тренутку прије свега добијање оклопних возила и дугометне артиљерије.
Лондон је обећао да ће одмах послати артиљеријска средства већег домета, не прецизирајући која. Британска влада је уз то пооштрила санкције руској војној индустрији, а посебно произвођачима дронова.
Лондон је први савезник Кијева који је отворио пут за испоруку борбених авиона, иако је то засад далека перспектива.
Амбасада Русије у Великој Британији упозорила је да испоруке авиона неће остати без одговора: "У том сценарију, крвава жетва сљедећег круга ескалације биће на вашој савјести, заједно с војним посљедицама и политичким за европски континент и цијели свијет".
Велика Британија потврђује своју позицију предводника подршке Кијеву: већ је дала 2,3 милијарде фунти (2,5 милијарди еура) војне помоћи украјинској војсци и обавезала се да ће подршку одржати и ове године на том нивоу, другом послије Сједињених Држава.
Велика Британија је као прва у јануару објавила своју намјеру да пошаље тешке тенкове - 14 "Челенџера 2". Слиједиле су САД, као и Њемачка, која је у сриједу саопштила да намјерава да крајем априла Украјини да први батаљон "Леопарда 2".
Ово је тек други пут да је Владимир Зеленски напустио украјинску територију за годину дана. Током неколико сати посјете Вашингтону 21. децембра, у Бијелој кући га је примио Џо Бајден и говорио је пред америчким Конгресом.
Од тада, руска војска, уз подршку паравојних формација "Групе Вагнер" и појачана стотинама хиљада мобилисаних цивила, вратила се на нападе, посебно у Донбасу, за који Москва тврди да треба да буде припојен.
Међутим, њемачки канцелар Олаф Шолц рекао је у сриједу да је увјерен да Владимир Путин "неће постићи своје циљеве" ни "на бојном пољу", ни "наметањем мировног споразума".
Како се приближава годишњица руске инвазије, "Русија ће видјети више него икада да њена тактика само јача одлучност Запада да и даље пружа помоћ", упозорио је Риши Сунак.
Коментари 0
остави коментар