Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

U fokusu

K. J.

02. 05. 2025. 10:21 >> 10:35
1

Reporteri bez granica: Crna Gora napredovala tri mjesta na indeksu slobode medija

Sloboda sloboda medija i dalje je ugrožena političkim pritiscima, nerazjašnjenim napadima na novinare ali i ekonomskim pritiscima, zaključeno je u izvještaju Reportera bez granica. Naša država je za tri mjesta napredovala po slobodi medija pa je sad na 37. mjestu od 180 zemalja svijeta.

Kako se navodi u dokumentu, godinu ranije je bila na 40. poziciji. Sloboda medija u Crnoj Gori je u posljednjem izvještaju RSF u žutoj zoni - zadovoljavajuća. Sagledavajući zemlje regiona, najbolje su rangirana Slovenija (33), Sjeverna Makedonija (42), Hrvatska (60), zatim Albanija (80), Bosna i Hercegovina (86) i Srbija (96).

"Uprkos malom broju stanovnika (620.000), Crna Gora ima desetine registrovanih medija, uključujući nekoliko dnevnih novina, nacionalnih privatnih i javnih televizijskih kanala, kao i jednu novinsku agenciju. Tri od pet televizijskih mreža sa nacionalnom pokrivenošću djelimično su ili potpuno u stranom vlasništvu, uglavnom kompanija iz susjedne Srbije"ističe se u dokumentu.

U Crnoj Gori je, navode, sloboda izražavanja zagarantovana, a kleveta je dekriminalizovana, ali i pored nekoliko zakonskih izmjena u posljednjim godinama, i dalje postoje praznine u pravnom okviru kada je riječ o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i zaštiti povjerljivosti izvora.

"Zbog toga nezavisnost medija nije dovoljno zaštićena od političkih i ekonomskih pritisaka", kategorični su iz RSF-a.

Crnogorsko društvo, navode, karakterišu duboke etničke, vjerske i političke podjele, uz autoritarnu političku kulturu naslijeđenu iz prošlosti.

"U takvom ambijentu, mediji se često optužuju da rade za strane interese i da izdaju naciju ili crkvu", piše u izvještaju RSF-a.

Gotovo svi napadi na novinare iz posljednjih godina su riješeni, ali mnogi stariji slučajevi i dalje ostaju nerazjašnjeni.

"Takav je slučaj sa ubistvom urednika lista Dan, Duška Jovanovića, iz 2004. godine, kao i pokušajem ubistva istraživačke novinarke Olivere Lakić 2018. godine. Novinari su redovno meta kampanja blaćenja koje podstiču političari iz vlasti, ali i iz opozicije", piše u dokumentu. 
Dok Crna Gora nastoji da postane članica EU, vladajuća koalicija, koja je preuzela vlast 2023. godine, kako navode, uskladila je nacionalno zakonodavstvo sa evropskim standardima.

"Međutim, ponovo su se pojavile sumnje u pokušaje Vlade da utiče na nezavisnost Javnog servisa RTCG. Parlamentarna većina usvojila je novi zakon koji omogućava generalnom direktoru da ostane na funkciji uprkos višestrukim sudskim presudama koje njegov izbor proglašavaju nezakonitim", ocjenjuju Reporteri bez granica.

Zabrinuti su da će strani vlasnici pojedinih medija uticati na uređivačku politiku u korist interesa drugih država, poput Srbije, i njihovih političkih aktera.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније