Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Turizam

13. 11. 2013. 13:40 >> 13:41

NP "LOVĆEN"

Mrdak: Tanja kesa zbog protesta

Zbog protesta mještana i onemogućavanja naplate ulaznica Nacionalni park Lovćen izgubio je oko 100.000 eura prihoda, pa će Nacionalni parkovi Crne Gore preduzeti sve neophodne mjere protiv onih koji su na bilo koji način opstruirali ili ometali rad zaposlenih, oštetili infrastrukturu ili ugrozili redovno funkcionisanje službi u tom parku.

 

To je Portalu RTCG saopštio direktor JP Nacionalni parkovi Crne Gore Zoran Mrdak, navodeći da je tri nacionalna parka u kojima se vrši naplata ulaznica posjetilo oko 200.000 tursita.

Govoreći o rezultatima ovogodišnje sezone, Mrdak je rekao da njenu uspješnost potvrđuje broj posjetilaca i prodatih ulaznica, jer je tokom 2013. tri crnogorska nacionalna parka u kojima se vršila naplata - Durmitor, Biogradsku goru i Skadarsko jezero posjetilo 32.000 turista više nego lani. Mrdak smatra i kako cijena ulaznica nije skupa.

„Veliko interesovanje turista je bilo za tradicionalnu turističku ponudu, kao što je krstarenje Skadarskim jezerom, boravak u bungalovima Lovćena i Biogradske gore, obilazak edukativnih staza oko Crnog i Biogradskog jezera, rafting Tarom i planinarenje po brojnim markiranim stazama. Međutim, kako bismo obogatili i učinili atraktivnijom turističku ponudu za sve generacije, omogućili smo postavljanje zip-sajle preko Crnog jezera i kanjona Tare i Avanturističkog parka“, kazao je Mrdak.

Imate li podatak o tome kolika je bila posjećenost na ukupnom nivou i koji od parkova bilježi najbolju posjetu?

„Prema podacima do 1. novembra, Durmitor, Biogradsku goru i Skadarsko jezero je posjetilo 192.125 turista. Najveću posjećenost, kao i godinama unazad, bilježi Durmitor koji je posjetilo više od 100.000 turista. To je, ako uporedimo s prošlom godinom, znatno više, jer je prema podacima iz 2012. na Durmitoru bilo 82.105 posjetilaca. Veliko interesovanje je bilo i za rafting na Tari, pa je do 1. novembra čari splavarenja osjetilo 12.514 turista. Dobra posjeta zabilježena je i na Skadarskom jezeru gde je bilo 67.760 turista, što predstavlja povećanje od oko 25 odsto u odnosu na prošlu godinu. Posjeta Biogradskoj gori je bila na istom nivou kao i prošle godine, odnosno, nešto više od 22.000 je posjetilo ovaj NP. Sa druge strane, zbog ometanja nadzornika od strane grupe mještana da obavljaju svoje redovne aktivnosti na ulazno-kontrolnim punktovima, u NP Lovćen nijesu naplaćivane ulaznice“. 

Rezultati obavezuju na to da se adekvatno pripremite za narednu sezonu. Šta Nacionalni parkovi planiraju po tom pitanju?

„Prioritet je očuvanje i zaštita prostora i najznačajnijih biljnih i životinjskih vrsta. S tim u vezi realizuju se brojne aktivnosti u cilju unapređenja zaštite prirode. Kroz kapitalna ulaganja već smo unaprijedili određene sadržaje, a ostalo je još par aktivnosti i radova čiji se završetak očekuje do kraja godine. Kroz saradnju sa Fondacijom „Petrović Njegoš“ i Princom Nikolom Petrovićem Njegošom biće, između ostalog, rekonstruisana osmatračnica-toranj za posmatranje ptica na Skadarskom jezeru i štampan propratni promotivni materijal. Osim toga, naredne godine posjetioci će imati priliku da borave u novom Centru za posjetioce NP Prokletije koji se gradi kroz zajednički projekat sa Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije. Sredstva donatora iskoristiće se za građevinsko-zanatske radove na objektu, dok će sredstva JP biti opredijeljena za njegovo opremanje i stavaljanje u funkciju. Iz sredstava Regionalne razvojne agencije finansiraće se i dva kontrolno-ulazno-izlazna punkta na karakterističnim mjestima tog Nacionalnog parka. Biće završena i adaptacija Centra za posjetioce u NP Biogradska gora. NPCG će dobiti svoj internet portal dostupan i vidljiv preko smartfona i tablet računara, kao i interaktivne mape i ostale zanimljive sadržaje neophodne za potpunu i blagovremenu informaciju posjetilaca“.

Šta ste do sada završili od kapitalnih investicija i šta je to što planirate za narednu godinu?

 „Tokom 2013. asfaltiran je dio makadamskog puta od sela Mala Crna Gora do planinarskog doma „Sušica“ u dužini od pet kilometara. S obzirom da ne postoji adekvatan parking prostor sa kojeg polaze splavari na Tari, kao ni prustupne staze i objekata za pripremu turista planirano je da se na splavištu „Drugi logor“ izgradi parking prostor, stepenište, navoz za splavove i privremeni objekat za pripremu turista za splavarenje.U tom parku je planirana i adaptacija toaleta i fasade u planinarskom domu „Sušica“, dok je u planinarskom domu „Škrka“ potrebno adaptirati enterijer.Na Durmitoru će se raditi i na elektrifikaciji Motela Radovan luka i adaptaciji smještajnog prostora tog objekta. Kao važne kapitalne investicije za narednu godinu izdvojio bih rekonstrukciju restorana „Crno jezero” na Durmitoru koji je prije nekoliko godina izgorio, kao i Fabriku suvenira u tom nacionalnom parku. U NP Skadarsko jezero postavljena je trafostanice na Vranjini i u toku je asfaltiranje parking prostora sa trećom trakom.Osim toga, planirane su investicije za restoran „Biogradsko jezero” i objekat „Kraljevo Kolo“ u NP Biogradska gora, kao i mobil-home na Durmitoru i Rijeci Crnojevića.U NP Lovćen je predviđena izgradnja dva sanitarna čvora kontejnerskog tipa u zoni Ivanovih korita“. 

Prošlu godinu obilježili su protesti mještana zbog naplate ulaznica u Nacionalni park „Lovćen“. Mislite li da je revolt opravdan, te na koji način mislite da riješite taj problem?

„Nacionalni park Lovćen je zbog protesta mještana i onemogućavanja naplate ulaznica izgubio prihod od oko 100.000 eura. S tim u vezi će Nacionalni parkovi Crne Gore preduzeti sve neophodne zakonske radnje i mjere protiv onih lica koja su na bilo koji način opstruirala ili ometala rad zaposlenih, oštetila infrastrukturu ili ugrozila redovno funkcionisanje Službi u ovom Nacionalnom parku. Ovakvo ponašanje pojedinaca koji zbog svojih ličnih narušavaju interes, slobodni smo reći, svih građana Lovćenskog kraja, ne može nikome biti od koristi. Narušen je ugled Nacionalnog parka kao mjesta idealnog za druženja, sportsko-rekreativne aktivnosti i sprovođenje edukativnih programa, posebno u očima stranih posjetilaca koji nisu naviknuti da se prema jednom zaštićenom prirodnom prostoru tako građani ophode. Još jednom podsjećamo da su Nacionalni parkovi Crne Gore dužni da sprovode zakone i shodno tome vrše naplatu ulaznica. S tim u vezi, posebno smo dali pogodnosti stanovnicima Prijestonice koji imaju pravo da besplatno posjećuju NP, kao i svim licima koja posjeduju neopkretnosti ili žive unutar granica NP“.

Smatrate li da su cijene ulaznica u NP skupe za naš i standard turista iz regiona koji bi željeli da posjete neki od parkova? I mislite li da posjetilac, kako su to govorili kritičari, ne dobije ništa osim što vidi divlju ljepotu?

„Ako uzmemo u obzir da su cijene ulaznica u zaštićena područja u regionu u najvećem broju slučajeva veća u odnosu na crnogorske, kao npr. da je cijena ulaznice u Nacionalne parkove u Hrvatskoj iznad deset eura, ne smatram da je cijena ulaznice u NPCG visoka. Istakao bih da NPCG prihode koje ostvare od prodaje ulaznica, isključivo koriste u cilju zaštite i razvoja svih pet crnogorskih parkova, budući da u njima nije omogućeno privredno korišćenje resursa, a čime zaštićena područja u drugim zemljama regiona obezbjeđuju sredstva“.

Koliko se iz državne kase opredjeljuje za NP i je li to dovoljno za funkcionisanje, ali ulaganja koja, pretpostavljam, nijesu mala?

„Državnim budžetom za 2013. godinu za NPCG je opredijeljeno 550 hiljada eura, dok je kapitalnim investicijama preko Direkcije za javne radove izdvojeno 520 hiljada eura. Finansijskim planom JPNPCG za 2013. godinu, odnosno Planom prihoda i rashoda, procijenjeno je da će učešće sopstvenih prihoda po osnovu korišćenja dobara i pružanja usluga, u ukupnom prihodu JP, iznositi 69 odsto, dok će učešće budžetskih sredstava iznositi 31 odsto. Ovim Planom predviđeno je, a što se i pokazuje, da će JPNPCG, tokom ove godine, poslovati sa ograničenim finansijskim sredstvima koja će omogućiti ostvarivanje osnovnih poslovnih potreba. U ambijentu na koji, svakako, i dalje, utiče ekonomska kriza, kao i uz znatno umanjenje budžetskih sredstava u odnosu na prethodni period, NPCG, pored toga što sprovode aktivnosti predviđene Programima upravljanja za 2013. godinu, angažuju i donatorska sredstava i aktivno konkurišu za projekte koji bi mogli doprinijeti zaštiti, razvoju i promociji NPCG. Na ovaj način, NPCG nastoje da nadomjeste nedostajuća sredstva neophodna za neometano obavljanje najvažnijih aktivnosti“.

Imate li planove za Prokletije?

 „Samim proglašenjem nacionalnim parkom i uključivanjem u mrežu zaštićenih prirodnih područja, Prokletije su dobile dosta na promociji sopstvenog prostora. Međutim, pred nama je period u kojem je potrebno posebno raditi na više ključnih segmenata, koji iziskuju kako vrijeme, tako i sredstva, kao što su: donošenje prostorno-planske dokumentacije, formiranje Službe zaštite, obilježavanje granica NP, izrada promotivnog materijala. Od svog proglašenja do danas, NP je pružio logističku podršku brojnim zainteresovanim institucijama i pojedincima u naučno-istraživačkom radu koji će doprinijeti zaštiti i valorizaciji Parka. Isto tako, NP Prokletije je uspostavio dobru saradnju sa lokalnom upravom, preduzetnicima i stanovništvom, kao i sa Planinarskim savezom Crne Gore. U cilju zaštite prostora, do naredne turističke sezone, biće postavljena četiri ulazno-kontrolna punkta, dok će se sa Planinarskim savezom Crne Gore definisati planinarske ture. NP Prokletije je takođe ponosan na projekat „Vrhovi Balkana“ koji, između ostalog,  obuhvata 192 kilometra dugu stazu preko Prokletija kroz tri zemlje – Crnu Gora, Kosovo i Albanija“.

Igor Pejović

 

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније