- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Turizam
07. 10. 2020.
13:43 >> 19:58
1
IZ NVO UPOZORAVAJU
Bagerima "napadnuta" i rijeka Skrbuša
Bagerima je ovih dana, kako tvrde u NVO "WWF Adrija" i "Eko-tim", napadnuta i rijeka Skrbuša u opštini Kolašin, koja je pritoka rijeke Tare, a koja, kako ističu, ima višestruku nacionalnu i međunarodnu zaštitu.
"Ovim putem želimo da damo punu podršku mještanima sela Rečine u kolašinskoj opštini, svim ekološki aktivistima i ljubiteljima prirode koji su danas protestovali protiv izgradnje mHE na rijeci Skrbuši i trajne devastacije još jednog prirodnog dragulja koji znači život kako sadašnjim, tako i budućim generacijima”, navode iz NVO Eko-tim i "WWF Adrija".
Kako dodaju, danas je više nego jasno da je politika izgradnje malih hidroelektrana pogrešna i da se kosi sa konceptom održivog razvoja i javnim interesom, koji je najmanji zajednički interes svakog člana društvene zajednice.
"Jasno je da od projekata malih hidroelektrana jedini interes imaju privatni investitori zahvaljujući uspostavljenom sistemu podsticaja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, koji je društveno-ekonomski neopravdan i građanima Crne Gore pravi finansijsku štetu, na šta WWF Adria i Eko-tim ukazuju već duže vrijeme i traže njegovo ukidanje. Kao što smo ranije više puta pozivali nadležne organe, i ovog puta pozivamo nadležna ministarstva i cijelu Vladu da razmotre ovaj i druge slične slučajeve i još jednom razmisle o tome trebaju li Crnoj Gori projekti koji uništavaju njeno prirodno bogatstvo, a na kojem se može graditi održiva budućnost zemlje", ističu u saopštenju.
Nijedan projekat malih hidroelektrana, kako naglašavaju u ovim NVO, nije se pokazao dobrim za životnu sredinu, građane ili energetsku stabilnost i nezavisnost zemlje.
"Na ovo upozoravamo godinama, a dostavili smo i nepobitne dokaze o njihovoj ekonomskoj štetnosti. Vrijeme je da se preduzmu odlučujući koraci i da se njihova izgradnja u potpunosti obustavi“, zaključuju iz WWF Adria i Eko-Tima.
Коментари1
Остави коментар