Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Turizam

Objavila: M.L.B [ Radio Jadran ]

29. 01. 2019. 19:12 >> 18:51
1

STRUČNJACI UPOZORAVAJU

Palastura opet u opasnosti, prijeti joj parazit

Tek što se oporavila i ponovo počela intezivno da naseljava morsko dno Bokokotorskog zaliva, zaštićena endemska vrsta, najveća mediteranska školjka – palastura (pinna nobilis) ponovo je u opasnosti.

Tu školjku napao je parazit i ugrozio njenu populaciju u Francuskoj, Italiji, Španiji, Grčkoj, Turskoj, na Kipru, Malti. Ipak, do Jadranskog mora još nije stigao, priča za Radio Jadran viša naučna saradnica u Institutu za biologiju mora dr Vesna Mačić.

"Strah me je da će već sljedeće godine, vrlo vjerovatno, parazit ući i u Jadran. Negdje od Španije je počeo da se širi i na velikom broju lokacija registrovan je 100 odsto mortalitet pinne nobilis", ističe ona.

Naučnici u Evropi, pa ni kod nas, za sada nemaju mehanizam odbrane od ovog parazita, koji se širi Mediteranom.

"Stalno pričamo da je problem u moru mnogo lakše spriječiti nego liječiti, jer nema granica i barijera. Pošto je to mikroskopski organizam, ne može se spriječiti da se on širi na druga područja. Jedino što naučnici sada pokušavaju jeste da u akvarijumima gaje neke jedinke iz područja na kojima se taj parazit još nije pojavio", objašnjava ona i dodaje da mi, ipak, još nemamo tu mogućnost.

To je trenutno samo ideja, jer do sada nije bilo tako velikog pomora ove vrste školjke. Dr Mačić ističe da u moru postoje razne vrste parazita, koje se aktiviraju na različite načine, a najčešće ih pokreću zagađenja.

Nada leži u tome što pojedini paraziti, kao i sve unesene vrste, imaju promjene u rastu, poput virusa gripe. Iznenada se pojave, pa isto tako i nestanu.

U plićaku zaliva Boke do 300 jedinki na 100m²

Ova prelijepa velika školjka, koja naseljava samo Mediteran, jedno vrijeme nije stanovala u zalivu. U Institutu za bilogiju mora u Kotoru vjeruju da su razlozi za to nekontrolisano vađenje, sidrenje na njenom staništu, zagađenje morskog dna.

Mada, kako objašnjava dr Mačić, nisu 100 odsto sigurni da je njen nestanak uzrokovalo još nešto.

"Prije možda 4-5 godina se dogodio ekstremni rast populacije, pa sad imamo u plićaku veliku zastupljenost palastura na maloj površini. Preko 200-300 jedinki na 100m², što je ekstremno puno", navodi ona.

Slična situacija se dogodila i u Italiji, pa se vjeruje da je uzrok tome neka vrsta stresa kroz koji školjke prolaze. Organizmi kad su pod velikim stresom pokušavaju da ostave veće potomstvo, kako bi što više preživjelo nepovoljne uslove, objašnjava Mačić. Međutim, i to je samo jedna od teorija.

Ostaje nada da će se ekspanzija ovog parazita Mediteranom smanjiti prije nego što dođe do našeg mora.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније