Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Turizam

Radio Tivat [ Objavila R.B. ]

28. 09. 2016. 21:29 >> 21:20

"POSEBNO MJESTO"

Projekat Solila - primjer dobre saradnje

Završna konferencija projekta "Doživljavanje prirode na istorijskim tivatskim Solilima na crnogorskoj obali - Povezivanje zaštite prirode i regionalnog razvoja“ obilježena je danas obilaskom Solila i radionicom u multimedijalnoj sali opštine.

Projekat koji je započet 2014. godine finansirala je njemačka fondacija EuroNatur i DBU, a partneri na projektu su NVO „Centar za zaštitu i proučavanje ptica“ iz Podgorice, njemačka organizacija EuroNatur, Opština Tivat i JP za upravljanje morskim dobrom Crne Gore iz Budve. 

„Solila su poseban i specifičan dio naše teritorije koji je kao takav prepoznat i zaštićen 2008. godine. Od tada o Solilima govorimo kao specijalnom rezervatu prirode, prije svega ekologije, biologije i eko turizma. Stoga su Solila na našoj mapi važna i istaknuta tačka koju moramo štititi, ulagati i uživati“, rekla je predsjednica opštine Snežana Matijević.

Ona je istakla da su u protekle tri godine organizovali niz događaja koji su imali za cilj da privuku pažnju i aktivno uključe stručnu i laičku javnost u cilju očuvanja i valorizacije ovog zaštićenog prirodnog dobra.

"Sve naše akcije u ovom smislu ne smiju biti zaustavljene, treba raditi i dalje kako bi ova zaštićena lokacija postala mjesto na koje bi odlazili mladi i stari i bila dragulj Bokokotorskog zaliva“, rekla je Matijević.

Direktor Morskog dobra, Predrag Jelušić je istakao da je projekat pomogao da se otvore vrata specijalnog rezervata Solila posjetiocima i ljubiteljima prirode.

"Partnerstvo državnih i lokalnih organa, NVO sektora je dobar primjer uspješne sinergije kojom su postignuti značajni rezultati kroz niz aktivnosti i međunarodnih projekata. Javno preduzeće Morsko dobro je do sada uložilo preko 130.000 eura u sanaciju ovog prostora, uređenje infrastrukture i održavanje rezervata“, rekao je Jelušić.

On je istakao da prvi put imaju podatke o posjećenosti Solila, čemu je veliki doprinos dala vodič Petra Soković.

"Naši dalji planovi podrazumijevaju stvaranje dodatnih sadržaja koji će posjetiocima omogućiti uživanje u ekološkim i kulturno-istorijskim vrijednost. Radićemo na praćenju stanja i promjenama u rezervatu, unaprjeđenju infrastrukture, organizaciji kulturnih i prirodnih karakteristika“, istakao je Jelušić.

Predsjednik njemačke Fondacije za zaštitu životne sredine Ulrih Vite je rekao da u ovakve projekte na godišnjem nivou ulažu oko 50 miliona eura, od čega je najviše u Njemačkoj.

"Naš trenutno glavni fokus je Jugoistočna Evropa. Angažovani smo u svim zemljama bivše Jugoslavije, osim Slovenije. Realizovali smo nekoliko projekata na jadranskoj obali, pogotovo u Hrvatskoj gdje smo relaizovali projekat u nacionalnom parku Kornati“, rekao je Vite.

On je istakao da su za njih Solila posebno mjesto, tu se miješa slatka i slana voda uz migraciju ptica. Vite je rekao da Solila treba otvoriti za edukaciju mladih, komunikaciju i obrazovanje. „To će biti model za rekonstrukciju ostalih Solila“, rekao je predsjednik njemačke Fondacija za zaštitu životne sredine.

Predstavnik njemačke fondacije EuroNatur, Gabrijel Švaderer rekao je da tivatska Solila imaju nesumnjiv potencijal i da je vizija da ona mogu biti korišćenja kao primjer dobre saradnje, zaštite prirode, turističkog i ruralnog razvoja.

O projektu su učesnicima konferencije govorili ornitolog Darko Saveljić i koordinator projekta Igor Stojović ispred „Centra za zaštitu i proučavanje ptica“.

Oni su istakli odličnu saradnju sa tivatskom opštinom i Turističkom organizacijom koje su se maksimalno angažovale u ovom projektu.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније