- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
23. 07. 2025.
14:15 >> 14:15
1
Čitaj mi:
Izgladnjeli novinari AFP-a u Gazi na kraju snaga
"Nemamo više snage zbog gladi" - poručilo je nekoliko novinara AFP-a iz Pojasa Gaze centrali agencije u Parizu govoreći da im je zbog ogromne nestašice hrane sve teže da izvještavaju o ratu Izraela protiv palestinskog pokreta Hamas.
Ti Palestinci novinari, fotografi i video-simatelji opisuju ekstremnu glad, nedostatak vode i sve veći fizički i mentalni umor, što ih sve primorava da smanje izvještavanje o ratu.
Poslije porasta broja alarmantnih izvještaja nevladinih organizacija o neuhranjenosti, u junu su UN osudile Izrael zbog "zloupotrebe hrane u vojne svrhe", nazivajući to ratnim zločinom.
Izrael koji opsjeda Gazu i dozvoljava da tamo stižu tek simbolične količne pomoći, optužuje palestinski pokret Hamas da eksploatiše težak položaj civila i da ono malo pomoći preprodaje po visokim cjenama ili puca na one koji čekaju pomoć.
Svjedoci i Služba civilne zaštite Gaze su, međutim, više puta naveli da snage Izraela pucaju na ljude dok čekaju pomoć, a UN kažu da je od kraja maja vojska ubila više od 1.000 Palestinaca koji su pokušavali da dobiju hranu.
Bašar Taleb (35), jedan od četiri fotografa AFP-a nominovana za Pulicerovu nagradu ove godine, živi u ruševinama svoje kuće u Džabaliji el-Nazli, na sjeveru Gaze.
"Morao sam nekoliko puta da prekinem rad da bih tražio hranu za svoju porodicu“, kaže on i dodaje: "Prvi put u životu osjećam se potpuno poraženo".
Njegov kolega Omar el Kata, takođe 35-godišnji fotograf i takođe nominovan za Pulicerovu nagradu, kaže da je iscrpljen.
"Moram da nosim tešku opremu, da pješačim kilometrima (...) Više ne možemo da idemo na lokacije sa kojih izvještavamo, nemamo snage zbog gladi", poručio je on centrali AFP-a u Parizu.
On ljekovima ublažava bol u leđima, ali kaže da osnovnih ljekova nema u apotekama, dok nedostatak vitamina i hrane dodatno pogoršava njegovo stanje.
Novinar Hadr el Zanun (45) iz Gaze kaže da je izgubio 30 kilograma od početka rata. Poručio je urednicima da ima nesvjestice zbog gladi i žeđi, da osjeća ekstremni umor i teško radi.
"Moja porodica je takođe na kraju svojih mogućnosti", ukazao je on.
Fotoreporter Ejad Baba (47), raseljen iz južnog pojasa Gaze u Deir el Balah u centralnom dijelu tog pojasa, gdje je izraelska vojska ove nedjelje pokrenula kopnenu ofanzivu, morao je da napusti prenaseljeni i nehigijenski kamp kako bi iznajmio drastično skup dom za smještaj svoje porodice.
"Više ne mogu da podnesem glad, pogađa moju djecu", prenio je AFP-u u Parizu.
"Tokom rada suočili smo se sa svim mogućim vrstama smrti i strah i osjećaj neposredne smrti prate nas svuda", povjerio se on.
Biti novinar u Gazi znači raditi "pod stalnom prijetnjom oružja", rekao je Ejad Baba ističući da je "fizički bol od gladi jači od straha od bombardovanja, glad sprečava da razmišljate".
U gradu Gazi, direktor bolnice Al-Šifa, Mohamed Abu Salmija, upozorio je u utorak na "alarmantne nivoe smrtnosti" zbog nedostatka hrane, rekavši da je tamo za tri dana 21 dijete umrlo od gladi ili neuhranjenosti.
Novinarka AFP-a Ahlam Afana (30) je rekla i da postoji "iscrpljujuća novčana kriza" zbog prekomjernih bankarskih naknada za klijente i velike inflacije zbog oskudnosti hrane.
Taksa na podizanje gotovine je do 45 odsto, kazao je Hadr al-Zanun, dok cijene goriva vrtoglavo rastu tamo gdje ga uopšte ima što onemogućava putovanje automobilom.
Ahlam Afana je prenijela Parizu da se "jedan kilogram brašna prodaje između 100 i 150 izraelskih šekela (26 do 38 eura), što je van naših mogućnosti, ne možemo da kupimo čak ni kilogram dnevno".
"Pirinač košta 100 šekela (26 eura), šećer preko 300 (77 eura), pakovanje testenine 80 (20 eura), litar ulja između 85 i 100 (22 do 26 eura). Paradajz se prodaje između 70 i 100 šekela (18 do 26 eura). Čak i cijena sezonskog voća - grožđe, smokve, dostiže 100 šekela (26 eura) po kilogramu", nabrojala je ona i dodala: "Ne možemo ni da pomislimo da kupimo voće, čak se i ne sjećam kakvog je ukusa".
Ta novinarka je rekla da radi iz trošnog šatora po zagušljivoj vrućini i dodala: "Mogu da hodam samo sasvim sporo, nije samo bombardovanje ono što nam prijeti, već nas i glad grize".
"Ne izvještavam o ovoj katastrofi - ratu, ja to živim", kazala je ona.
Reporteri bez granica (RSF) su u utorak izvijestili da je više od 200 novinara poginulo u Gazi od početka rata 7. oktobra 2023. godine.
Video-snimatelj Jusef Hasuna (48) kaže da ga je gubitak kolega, prijatelja i članova porodice pogodio "na svaki mogući način", ali da osjeća "duboku unutrašnju prazninu".
On kaže da nastavlja da radi svoj posao jer bi "svaka slika koju snimim mogla biti posljednji trag života zakopanog pod ruševinama".
Zuheir Abu Atileh (60), bivši šef biroa AFP-a u Gazi, poručio je da je stanje "katastrofalno" i priznao da "više želi smrt nego ovakav život".
"Nemamo više snage, iscrpljeni smo, raspadamo se. Dosta je bilo, previše", kazao je on.
Коментари1
Остави коментар