Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Guardian [ A.M. ]

22. 07. 2025. 07:09 >> 07:09
2

"Morali smo jesti kao životinje“ – svjedočanstva iz američkih pritvora za migrante

Izvještaj udruženja za ljudska prava otkrio je niz teških zlostavljanja u imigracionim pritvorima na Floridi, piše Guardian. U jednom od najgorih incidenata, migrante u Miamiju čuvari su navodno okovali s rukama na leđima i prisilili da klečeći jedu s poda, poput pasa. Ovo je samo jedno od svjedočenja o nehumanim uslovima koje su prikupila udruženja Human Rights Watch, Americans for Immigrant Justice i Sanctuary of the South u razgovorima s desetinama bivših pritvorenika iz triju ustanova kojima upravlja Imigraciona i carinska služba (ICE).

Prema izvještaju, desetine muškaraca satima su bile nagurane u jednoj ćeliji saveznog pritvora u Miamiju, a ručak im je poslužen tek oko sedam sati uveče. Iako su dobili hranu na stiroporskim tanjirima, ostali su okovani s rukama na leđima. Tanjiri su stavljeni na stolice ispred njih pa su morali jesti klečeći. „Morali smo jesti kao životinje“, ispričao je jedan od pritvorenika, Pedro.

Ponižavajući tretman, tvrde udruženja, svakodnevnica je u sva tri centra. U centru Krome North u zapadnom Miamiju pritvorenice su morale koristiti toalete pred očima muškaraca, a uskraćeni su im bili tuševi, adekvatna hrana i zdravstvena zaštita prilagođena ženama. Zbog pretrpanosti, neki pritvorenici su više od 24 sata proveli zatočeni u autobusu na parkingu.

Muškarci i žene bili su zajedno, a okove su im skidali samo kako bi mogli koristiti jedini WC, koji se ubrzo začepio.

„Autobus je postao odvratan. Cijelim prostorom širio se nesnosan smrad fekalija“, svjedočio je jedan muškarac.

Kad su napokon ušli u zgradu, mnogi su i do 12 dana proveli u ledenoj prijemnoj sobi koju su prozvali „la hielera“ (ledenica). Spavali su na golom betonskom podu, bez posteljine i tople odjeće. Zbog nedostatka prostora, svaka dostupna prostorija korištena je za smještaj novih ljudi.

„Kad sam odlazila, gotovo sve sobe za posjete bile su pune. U nekima je bilo toliko muškaraca da nijesu mogli ni sjesti, svi su morali stajati“, ispričala je pritvorenica Andrea.

Uskraćena ljekarska pomoć i brutalnost čuvara

U trećoj ustanovi, tranzicionom centru Broward u Pompano Beachu, gdje je u aprilu preminula 44-godišnja Haićanka Marie Ange Blaise, pritvorenicima je sistematski uskraćivana adekvatna medicinska i psihološka pomoć. U izvještaju se navodi kako su mnogi predugo čekali na liječenje povreda i hroničnih bolesti, često nailazeći na nerazumijevanje i neprijateljstvo osoblja.

Zabilježen je i navodni incident iz aprila u pritvoru u Miamiju, kada je osoblje isključilo nadzornu kameru, nakon čega je „tim za suzbijanje nereda“ brutalno pretukao pritvorenike koji su protestovali jer jedan od zatvorenika, koji je iskašljavao krv, nije dobijao pomoć. Jednom pritvoreniku je slomljen prst.

Sva tri centra bila su, prema riječima bivših pritvorenika, drastično pretrpana. To je i jedan od razloga zbog kojih su vlasti na Floridi odlučile ubrzati izgradnju kontroverznog zatvora u Evergladesu, prozvanog „Aligator Alcatraz“, koji bi trebalo da primi do 5.000 migranata bez dokumenata koji čekaju deportaciju. Podaci iz izvještaja pokazuju da je sredinom juna u imigracionim pritvorima širom SAD-a bilo prosječno 56.400 ljudi dnevno, od kojih gotovo 72% nema kriminalnu prošlost. Za poređenje, dnevni prosjek za cijelu 2024. bio je 37.500.

„Terorišu zajednice i razaraju porodice“

Udruženja koja stoje iza izvještaja tvrde da su se nehumani uslovi u saveznim imigracionim ustanovama značajno pogoršali od Trampove inauguracije u januaru i njegove politike masovnih pritvaranja i deportacija.

„Zaoštravanje antiimigrantske politike i represivne taktike pod Trampovom administracijom terorišu zajednice i razaraju porodice, što je posebno okrutno na Floridi, državi koja živi i napreduje upravo zahvaljujući svojim imigrantskim zajednicama“, izjavila je Katie Blankenship, advokatica za imigraciona pitanja i suosnivačica organizacije Sanctuary of the South.

„Ovaj brzi, haotični i okrutni pristup hapšenjima stvara krizu ljudskih prava koja će godinama progoniti ovu državu i cijelu zemlju“, dodala je.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније