- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
25. 05. 2025.
15:26 >> 15:26
Trampove carine ugrožavaju njemački izvoz
Njemačku privredu čekaju ozbiljne posljedice ukoliko se rasplamsa carinski sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), a to naročito neće odgovarati farmaceutskoj, automobilskoj i mašinskoj industriji.
Eskalacija znači velike gubitke za te sektore, navodi se u studiji koju je naručila Fondacija za porodična preduzeća, prenosi SEEbiz.
Američki predsjednik Donald Tramp je uveo ili najavio visoke carine na robu iz cijelog svijeta i izazvao nesigurnost svojim brojnim zaokretima u ekonomskoj politici.
Zbog toga postoje napetosti sa Evropskom unijom, ali i Kinom.
U studiji se govori o haosu u svjetskoj trgovini i velikoj neizvjesnosti. Istraživanje se bavi različitim scenarijima eskalacije između EU i SAD, sa posebnim osvrtom na njemačka porodična preduzeća.
Studiju je izradio Gabriel Felbermayr, direktor Austrijskog instituta za ekonomska istraživanja u Beču, zajedno sa timom Instituta za svjetsku ekonomiju u Kilu.
Tako je u scenariju “carinski rat” pretpostavka da Tramp uvodi paušalne dodatne carine od 25 odsto na sav uvoz robe iz EU, a Unija odgovara istim nametima na uvoz iz SAD.
Računa se i da slijedi porez na uvoz usluga iz Amerike.
Kao posljedica carinskog rata, njemački izvoz u SAD pada za skoro 43 odsto, ukupni njemački izvoz za 3,2 odsto, a bruto domaći proizvod za 0,2 odsto.
Farmaceutski sektor prolazi najteže sa dugoročnim padom proizvodnje od 8,7 odsto, a slijede sektori motornih vozila i mašina.
SAD koriste carine kao sredstvo ucjene, rekao je Rajner Kirhderfer, član upravnog odbora Fondacije za porodična preduzeća. To dovodi do ogromne nesigurnosti.
Kompanije moraju biti zainteresovane za dogovor sa SAD, a EU treba hrabro i mudro da krene tim putem.
Prema studiji, u slučaju sveobuhvatnog trgovinskog sporazuma, njemački BDP dugoročno može da poraste za 0,6 odsto.
Коментари0
Остави коментар