- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
23. 04. 2025.
17:01 >> 17:01
Sud u Hagu dao Tačiju i saoptuženima rok do 2. juna da podnesu zahtjev za oslobađanje
Specijalni sud u Hagu danas je dao rok do 2. juna odbranama četvorice bivših vođa OVK da podnesu zahtjev za odbacivanje nekih ili svih tačaka optužnice koja ih tereti za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998–1999.
Za zlodjela nad Albancima, proglašenim za "kolaboracioniste", Srbima i Romima u više od 40 pritvora OVK, optuženi su Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići. Svi optuženi bili su vodeći članovi Glavnog štaba OVK i samoproglašene Privremene vlade Kosova.
Sve četiri odbrane podnijeće objedinjeni zahtjev za oslobađanje, kazao je Tačijev branilac Luka Mišetić na današnjoj raspravi o stanju u postupku.
Optuženi, u skladu s propisima suda, imaju pravo da podnesu zahtjev za oslobađanje zasnovan na ocjeni da tužioci nijesu dokazali njihovu krivicu tokom dvogodišnjeg dokaznog postupka koji je završen sredinom aprila.
Tužioci će na taj zahtjev odbrane morati da odgovore do 1. jula, odlučile su sudije.
Ukoliko Raspravno vijeće odbije zahtjev optuženih za oslobađanje, proces će biti nastavljen izvođenjem dokaza zastupnika više od 150 žrtava koje učestvuju u suđenju.
Zastupnik žrtava Sajmon Loz (Simon Laws) najavio je, na današnjem zasijedanju, da će pred sud izvesti dva vještaka – za psihološku traumu i ekonomsku štetu koju su žrtve pretrpjele – a ostavio je otvorenom i mogućnost da svjedoče neke od žrtava.
Vijeće, kojim predsjedava sudija Čarls Smit (Charles Smith), okvirno je odredilo da bi saslušanje tih svjedoka moglo biti održano u julu.
Ukoliko optuženi na kraju suđenja budu proglašeni krivima i osuđeni, njihove žrtve, prema statutu suda, imaju pravo na naknadu štete.
Nakon izvođenja dokaza od strane zastupnika žrtava, trebalo bi da uslijedi dokazni postupak odbrane optuženih.
Tačijev advokat Mišetić danas je u sudnici ponovio da još nije donio odluku da li će uopšte izvoditi dokaze odbrane, ali je napomenuo da, ukoliko to bude činio, neće imati više od 10 svjedoka.
Zastupnik drugooptuženog Veseljija, Rodni Dikson (Rodney Dixon), naznačio je samo da će izvođenje dokaza odbrane, ukoliko do njega dođe, trajati "veoma ograničeno vrijeme".
Kada će biti održano naredno zasijedanje, sudsko vijeće će saopštiti naknadno.
Suđenje Tačiju i saoptuženima počelo je pred sudom u Hagu 3. aprila 2023, a tužioci su svoj dokazni postupak okončali 15. aprila ove godine.
U haškoj sudnici svjedočilo je 125 svjedoka optužbe, dok su izjave desetina drugih svjedoka tužioci kao dokaze uveli u pisanom obliku.
Dokazni materijal tužilaštva čini i 3.000 dokumenata na albanskom, srpskom i engleskom jeziku.
U procesu učestvuje više od 150 žrtava.
Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (56), Veseljija (57), Seljimija (53) i Krasnićija (74) za: progon po političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dvije tačke) i ubistva (dvije tačke).
Navedene zločine, pripadnici OVK pod komandom optuženih počinili su, prema optužnici, nad Albancima označenim kao "kolaboracionisti", te Srbima i Romima u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji.
Pripadnici OVK su, prema navodima optužnice, nad približno 407 pritvorenika počinili zločine, pri čemu je najmanje 102 njih ubijeno, u periodu od marta 1998. do septembra 1999.
U optužnici je identifikovano 75 žrtava – 51 srpske, 23 albanske i jedna romska nacionalnosti.
Šest tačaka optužnice odnosi se na zločine protiv čovječnosti, a četiri na ratne zločine.
Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad cijelim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala "protivnicima".
Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.
Svi optuženi izjavili su da nijesu krivi. U pritvoru su u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.
Specijalizovana vijeća Kosova, kako se sud zvanično zove, osnovala je 2015. Skupština Kosova pod međunarodnim pritiskom izazvanim izvještajem izvjestioca Savjeta Evrope Dika Martija o zločinima OVK na Kosovu i u Albaniji, objavljenim 2011.
Sud je formalno dio pravosudnog sistema Kosova, ali funkcioniše u Hagu. U presudama i drugim dokumentima, sud je konstatovao da na Kosovu vlada trajna klima zastrašivanja i uznemiravanja svjedoka protiv optuženih pripadnika nekadašnje OVK.
Коментари0
Остави коментар