- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
25. 12. 2024.
22:49 >> 23:00
3
Čitaj mi:
Degzit
Da li je izlazak Njemačke iz EU jedna prazna priča
Čak 87 odsto Njemaca je za ostanak u EU. Uprkos tome, Alternativa za Njemačku se zalaže barem za referendum. Mada i njeni lideri znaju da je priča nerealna, ekonomisti upozoravaju da bi istupanje iz EU bilo pogubno.
Prijevremeni izbori su u februaru. Ipak, i to je dovoljno da ekonomski stručnjaci upozore da bi izlazak iz EU bio „ekonomska misija kamikaze“, kako stoji u saopštenju Udruženja srednjih preduzeća.
Ekonomski institut iz Kelna u maju je predstavio proračun prema kojem bi napuštanje EU koštalo Njemačku 690 milijardi eura u narednih pet godina, izazvalo pad BDP-a od 5,6 odsto, a dva i po miliona ljudi bi ostalo bez posla.
U stranačkom programu Alternative za Njemačku (AfD), o kojem će se raspravljati u januaru, na prvom mjestu je politika protiv migracije i useljavanja.
Ali, važna je i rečenica: „Smatramo neophodnim da Njemačka napusti Evropsku uniju i uspostavi novu evropsku zajednicu.“
Ta „zajednica“ bila bi nešto poput „Evrope raznih nacija“ koja bi imala samo zajedničko tržište i zastupala „zajedničke ekonomske i političke interese“. AfD ne želi da zadrži ni zajedničku valutu euro, piše Dojče vele.
Tino Krupala, kopredsjednik AfD-a, u februaru je rekao da je „prekasno“ da Njemačka napusti EU. Kandidatkinja za kancelarku ove stranke, Alis Vajdel, rekla je da je istupanje iz EU tek „plan B“ u njihovoj politici.
Ipak, i to je dovoljno da ekonomski stručnjaci upozore da bi izlazak iz EU bio „ekonomska misija kamikaze“, kako stoji u saopštenju Udruženja srednjih preduzeća.
Roland Glezer, pokrajinski poslanik AfD-a u Berlinu, na sve to odgovara: „Da, Njemačka ima koristi od EU, ali vjerujemo da bi imala prednosti i s drugim sporazumima.“
„A kada ekonomisti kažu da bi to bila katastrofa, mogu samo da pitam: Jesu li to isti stručnjaci koji su tvrdili da će Velika Britanija propasti ako napusti EU? Dobro se sjećam svih strašnih scenarija o Bregzitu, a sve je prošlo manje-više glatko.“
Коментари3
Остави коментар