- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
02. 12. 2024.
22:56 >> 22:55
Projekat Emerald mreža
Ekološke organizacije pozivaju na bolju zaštitu rijeka Balkana
Grupa organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana danas pokreće kampanju kojom poziva vlade regiona da bolje zaštite rijeke Balkana, objavila je organizacija za političku ekologiju Polekol.
Apel dolazi uoči ključnog sastanka koji će se održati od 2. do 6. decembra u Strazburu, gdje će Bernska konvencija odlučivati o budućnosti Emerald mreže, koju je osnovao Savjet Evrope 1989. godine, a obuhvata oblasti koje su zaštićene zbog svoje značajne vrednosti za biodiverzitet.
Na sastanku će biti razmatrani i revidirani ciljevi Emerald mreže za period do 2030. godine.
Naučnici i nevladine organizacije traže od vlada Zapadnog Balkana da se obavežu na proširenje Emerald mreže i zaštitu najvažnijih rijeka sa liste koja je nastala na seminaru Emerald mreže, održanom u organizaciji CEE Bankwatch Network u decembru 2022. godine, gdje su pruženi naučni podaci o vrstama riba i njihovim staništima, navedeno je u saopštenju.
Podsjeća se da su, kao članice Savjeta Evrope, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija uspostavile Emerald mrežu 2011. godine, predlažući mali broj lokacija, ali nijedna od ovih zemalja nije proširila svoju početnu listu.
Većina lokacija nema adekvatno upravljanje, monitoring, resurse niti pravnu zaštitu prema nacionalnom zakonodavstvu, što ostavlja rijeke i populacije riba nezaštićenim.Stručnjak za biodiverzitet iz CEE Bankwatch Network-a Andrej Ralev kazao je da su rijeke, poput Dunava, Crnog Drima, Neretve, Bosne, Morače, Vardara, Vjose i njihovih pritoka, dom za brojne ugrožene i endemske vrste i ključne su za opstanak lokalnih zajednica.
"One bi trebalo da budu osnova evropske mreže zaštićenih područja", kazao je on.
Pokrenuta je i kampanja na društvenim mrežama uz hashtag #EmeraldForRivers, u okviru koje je objavljen i video koji dočarava važnost opstanka rijeka, života u njima i oko njih.
U kampanji se ističe kritična potreba da se očuvaju rijeke regiona, koje spadaju među poslednje netaknute vodene tokove u Evropi.
Organizatori kampanje su zaključili da proširenje Emerald mreže donosi stvarne koristi – čistu vodu, hranu, zaštitu od poplava, sport, turizam, nova radna mjesta, a to jeste i ključan korak u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Коментари0
Остави коментар