- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
28. 11. 2024.
18:35 >> 18:37
Čitaj mi:
REKORDI
Cijena kafe dostigla najviši nivo u posljednjih 50 godina
Cijena kafe na svetskom tržištu dostigla je najviši nivo u posljednjih pet decenija. Rekordna cijena kafe, kako tvrde upućeni, posljedica je loših vremenskih prilika, suše, klimatskih promjena i Trampovih najavljenih carina.
Kafa „arabika“, najčešće uzgajana vrsta kafe, na njujorškoj berzi sirovina trenutno se prodaje po rekordnih 320,10 američkih centi za funtu. To je najviša cijena još od 1977. godine.
Jedan od ključnih razloga za drastično poskupljenje kafe su nepovoljne vremenske prilike u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe.
Brazil, koji dominira globalnim tržištima kafe „arabika“ ove godine suočio se sa ekstremnom sušom. Takvi uslovi ne samo da smanjuju trenutne prinose nego i stvaraju nesigurnost oko budućih sezona što dodatno podiže cijene na berzama, piše Dojče vele.
Klimatske promene imaju sve veći uticaj na uzgoj kafe koja je osjetljiva na temperaturne promjene i sušu. Kako potražnja za kafom ne opada, a ponuda je ograničena, tržište bilježi značajne poremećaje.
Dodatni pritisak na cijene kafe dolaze i od promena u globalnoj trgovinskoj politici. Najava Donalda Trumpa o uvođenju visokih carina na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine izazvala je zabrinutost među proizvođačima i prerađivačima kafe.
Meksiko, jedan od glavnih izvoznika „arabika“ zrna u Sjedinjene Američke Države, mogao bi se suočiti s dodatnim troškovima, što će dodatno da podigne cijene kafe na američkom tržištu.
Uprkos rastu cijena, potrošnja kafe nastavlja da raste. Zrna „robuste“, koja se često koriste za instant kafu i espreso mješavine, bilježe slične probleme. Cijena „robustinih“ zrna na londonskoj berzi takođe je u porastu, iznosi trenutno 5.200 dolara po toni.
Proizvođači, uprkos visokim cijenama, nerado se odlučuju na prodaju svoje zalihe. Mnogi proizvođači zadržavaju zalihe zbog nesigurnosti oko budućih prinosa i mogućih novih poremećaja na tržištu.
Poskupljenje na globalnom nivou i berzama utiču i na cijene kafe u prodavnicama i kafićima. Iako su neka tržišta djelimično zaštićena dugoročnim ugovorima i zalihama, očekuje se da će krajnji potrošači u bliskoj budućnosti osjetiti posljedice poskupljenja kafe.
Коментари0
Остави коментар