- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
14. 09. 2024.
08:17 >> 08:17
Čitaj mi:
međunarodno tržište
Cijene nafte porasle na 73 dolara
Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 73 dolara budući da je uragan Francine gotovo prepolovio proizvodnju u američkom dijelu Meksičkog zaliva, potisnuvši u drugi plan zabrinutost za potražnju.
Na londonskom tržištu cijena barela nakon podneva bila viša 74 centa i iznosila je 72,71 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,02 dolara višoj cijeni, od 69,99 dolara, prenosi SEEbiz.
Trgovci su se na kraju sedmice fokusirali na zatvaranje platformi u američkom dijelu Meksičkog zaliva zbog uragana Francine.
Proizvođači su u četvrtak procjenjivali štetu i provjeravali sigurnost platformi. Službeni podaci pokazuju da je u četvrtak zatvoreno bilo gotovo 42 odsto proizvodnje.
Analitičari UBS-a procjenjuju da će proizvodnja u Meksičkom zalivu u septembru biti smanjena za 50 hiljada barela dnevno. Analitičari FGE-a izračunali su da će se smanjiti 60 hiljada barela dnevno, na 1,69 miliona barela dnevno, prenosi agencija Mina.
Ako zastoji u proizvodnji budu kratkog daha i ako provjere pokažu da je šteta na platformama minimalna, cijene bi se zbog prognoza o potražnji mogle vratiti na nivou na kojem su bile prije uragana, napisao je Yeap Jun Rong u poruci poslanoj elektronskom poštom.
I Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i Međunarodna agencija za energiju (IEA) snizile su ove sedmice prognoze rasta potražnje, istakavši pojačanu prodaju električnih vozila. Razišle su se u procjeni potražnje u Kini koja bi po IEA-i trebalo da oslabi.
OPEC je saopštio da je svjetska ekonomija i dalje solidna, uz lavovski udio Kine.
Zabrinutost za potražnju i u Kini i u SAD-u zbog posustajanja ekonomske aktivnosti bila je uteg cijenama u proteklih nekoliko sedmica.
U petak su cijene, uz zatvaranje proizvodnje u Meksičkom zalivu, podstakli i talas kupovine i slabiji dolar koji ide na ruku kupcima s drugim valutama.
OPEC je odvojeno objavio da je barel korpe nafte njegovih članica u četvrtak poskupio 1,58 dolara, na 72,42 dolara.
Коментари0
Остави коментар