- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
08. 06. 2024.
08:22 >> 08:23
Čitaj mi:
PODACI Ujedinjenih nacija za hranu
Cijene hrane blago porasle u maju
Cijene hrane blago su porasle u maju, budući da je poskupljenje žitarica i mlijeka i mliječnih proizvoda prevagnulo nad jeftinijim šećerom i biljnim uljima, saopštila je agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (UNFAO).
FAO-ov indeks cijena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u maju 0,9 odsto u odnosu na revidiranu vrijednost u aprilu i iznosio je u prosjeku 120,4 boda.
U odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, cijene su u maju bile niže 3,4 odsto, prenosi Hina.
Novi podaci pokazuju da su u aprilu cijene stagnirale, nakon što su u martu na mjesečnom nivou porasle prvi put od septembra prošle godine.
Najviše su u maju poskupile žitarice, 6,3 odsto u odnosu na april, odražavajući skok cijena pšenice pod uticajem strahova da bi nepovoljni vremenski uslovi mogli naškoditi rodu u Sjevernoj Americi, Evropi i crnomorskoj regiji.
Poskupio je i kukuruz, zbog pojave bolesti u Argentini i nepovoljnih vremenskih uslova u Brazilu.
Značajno su u maju porasle i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, 1,8 odsto u odnosu na april, odražavajući pojačanu potražnju u maloprodajnom i uslužnom sektoru uoči ljetnih praznika i procjene tržišta da će proizvodnja u Zapadnoj Evropi možda biti slabija nego u prethodnim godinama.
Najviše je u maju pojeftinio šećer, 7,5 odsto u odnosu na april, zahvaljujući dobrom početku žetvene sezone u Brazilu. Barijera cijenama bio je i pad cijena nafte, budući da proizvođači očekuju slabiju potražnju za etanolom.
Biljna ulja pojeftinila su 2,4 odsto, odražavajući pad cijena palminog ulja koji je nadjačao blago poskupljenje sojinog i suncokretovog ulja.
Cijene mesa bile su više-manje stabilne, budući da je poskupljenje svinjetine i ovčetine neutralisalo više cijene živine i govedine.
Globalna proizvodnja kukuruza i pšenice trebalo bi da se smanji, procijenili su u UNFAO, nagovještavajući istovremeno da će vjerovatno uskoro dodatno sniziti prognozu zbog nepovoljnih vremenskih prilika u crnomorskoj regiji. Protivteža bi trebalo da bude veća proizvodnja raži, riže i sirka.
Коментари0
Остави коментар