- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
12. 04. 2024.
22:05 >> 22:05
težak put
Šanse za legalne abortuse u Poljskoj ništavne dok je predsjednik Andžej Duda
Šanse da Poljakinje dobiju pravo da same odlučuju o abortusu ništavne su sve dok je predsjednik Poljske Andžej Duda - do sredine 2025. godine, iako Sejm poljskog parlamenta danas prvi put od 1993. godine nije već u prvom glasanju odbacio predloge zakona o liberalizaciji vještačkog prekida trudnoće.
"Čeka nas sigurno još težak put. Treba pitati predsjednika da li je spreman da potpiše bilo šta što bi promijenilo situaciju u korist žena. Da li je predsjednik Duda spreman da potpiše bilo kakvu verziju liberalizacije zakona o abortusu? Ne nadam se posebno. Ako stavi veto, vratićemo se toj temi poslije predsjedničkih izbora" , kazao je posle glasanja premijer Donald Tusk.
Poljska opozicija - prethodno vladajuća stranka Pravo i Pravda i radikalni nacionalisti iz Konfederacije, nisu danas uspjeli da Sejm kao što je ranije radio, već u prvom čitanju odbaci četiri predloga zakona koji bi Poljakinjama dali pravo da odlučuju same do 12. sedmice da li žele da prekinu trudnoću i izbacili iz Krivičnog zakona krivično djelo pomaganja pri abortusu za koje sada prijeti zatvor do tri godine.
Najmanji partner u vladi premijera Donalda Tuska, Levica, podnijela je dva predloga zakona - jedan o dekriminalizaciji pomaganja vještačkog prekida trudnoće i drugi po kome bi žene imale pravo da prekidaju bez objašnjenja trudnoću do 12. sedmice, a i kasnije ako za to postoje medicinski razlozi, među kojima psihičko stanje trudnice ili deformiteti i oboljenja ploda.
Tuskova Građanska koalicija podnijela je sličan liberalni predlog kao i Levica, a treći partner u Vladi, demohrišćanski Treći put, traži referendum i povratak kompromisu iz 1993. godine - restriktivnom zakonu po kojem je vještački prekid trudnoće dozvoljen samo u tri slučaja: kada su ugoženi zdravlje i život trudnice, kada je plod teško obolio bez nade na izlječenje ili teško deformisan, i kada je trudnoća plod krivičnog djela - silovanja ili incesta.
Od 2021. godine presudom Ustavnog suda uz podršku Poljske katoličke crkve, na inicijativu tada vladajućih konzervativaca iz stranke Pravo i Pravda Jaroslava Kačinjskog, praktično je skoro onemogućen legalni abortus u Poljskoj pošto je iz zakona izbačeno pravo da se prekine trudnoća zbog teških deformiteta ili oboljenja ploda.
To što Poljakinje tjera da rađaju bebe koje će ubzo umrijeti, često u neizrecivim patnjama i bolovima, sam Kačinjski je pravdao potrebom da se "beba krsti i sahrani u skladu s hrišćanskim tradicijama".
U četvrtak je u Sejmu u žučnoj debati oko prava na abortus prvi put jedna poslanica u Poljskoj javno priznala da joj je vještački prekinuta trudnoća.
"Abortusa je bilo i biće ih. To je jedna od najčešćih ljekarskih intervencija na svijetu. Jedna od tri Poljakinje je imala abortus. Jedna sam od njih i mislim da nisam ovdje u sali sama" - kazala je u debati Katažina Uberhan iz koalicije Levica.
"Ne poznajem nikog ovdje u sali ko bi želio da abortusa bude više. Ne radi se o tome. Vještački prekidi trudnoće se ionako rade, nelegalno, u inostranstvu ili ljekovima. Čak je i lider Prava i Pravde Kačinjski jednom rekao da abortus može da se uradi u svakoj ulici" - kazao je premijer Tusk.
Uspjeh - to što su predlozi za liberalizaciju abortusa pušteni u dalji postupak u parlamentu, gdje će ih ocijeniti posebno formirana komisija poslanika svih parlamentarnih stranaka u kojoj je 25 žena i samo dva muškarca, premijer je pozdravio kao simboličan signal države ženama da ih država više ne napada, nego da se brine za njih.
"Ne razgovaramo tu o medicini, već o ljudskim pravima i to o fundamentalnim pravima žena" - kazao je Tusk.
Nova poljska vladajuća koalicija proevropskih demokratskih stranaka imala je legalizaciju abortusa u kampanji pred parlamentarne izbore u oktobru, kao jedno od važnih predizbornih obećanja, a Vlada je već počela da pravi precizna uputstva ljekarima kada i po važećem zakonu moraju da prekinu trudnoću.
Strah poljskih ljekara da će ih krivično goniti zbog nelegalnog abortusa, čak i kada je zbog komplikacija koje ugrožavaju trudnicu legalan, koštao je u posljednje dvije godine života najmanje pet Poljakinja, pošto su ljekari čak i kada je počela sepsa, čekali sa abortusom da prvo odumre plod, a tada je bilo kasno da se spasu trudnice.
Aktivistkinje za ženska prava procjenjuju da svake godine bar 100.000 Poljakinja ima nelegalan abortus ili radi njega ode u inostranstvo, dok je legalnih prije pooštravanja zakona bilo oko 1.000 godišnje, a poslije presude Ustavnog suda svega nekoliko desetina.
Коментари0
Остави коментар