Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

К.Р. [ RTS ]

29. 11. 2023. 11:30 >> 11:35

DIPLOMATSKI SPOR

Skulpture razdora, Sunak otkazao sastanak sa Micotakisom

Diplomatski spor između britanske i grčke vlade za London je posljedica intervjua koji je grčki premijer Kirjakos Micotakis dao Bi-Bi-Sijevom udarnom političkom programu u nedjelju ujutru. Dio intervjua odnosio se na pregovore o vraćanju partenonskog friza iz Britanskog muzeja u Atinu.

,,Da li biste uživali da vidite pola slike u jednom, a pola u drugom muzeju?", upitao je premijer Micotakis. Dan poslije intervjua, britanski premijer Riši Sunak otkazao je sastanak za grčkim kolegom, zakazan za utorak u podne.

Micotakisu je ponuđen sastanak sa vicepremijerom Oliverom Daudenom, što je grčki premijer odbio. "Oni, koji čvrsto vjeruju u ispravnost i pravednost svojih stavova nikada ne oklijevaju da se upuste u konstruktivan i argumentovan dijalog i debatu", primijetio je grčki premijer.

Lider laburista ser Kir Starmer opisuje taj potez premijera Sunaka kao "jadan i smešan". Britanska strana tvrdi da je sa Atinom dogovoreno da se u pregovorima oko partenonskog friza ne govori u javnosti. Micotakisov kabinet to demantuje.

Izvori bliski grčkom premijeru ističu da je on u "podjednakoj mjeri zbunjen, začuđen i iznerviran" potezom iz ulice Dauning broj 10. Elginova krađa Partenonski friz u Ujedinjenom Kraljevstvu poznat je kao "Elginov mermer".

To je asocijacija na lorda Elgina, koji je u 1801. godine jednostavno skinuo statue sa Partenona i prevezao ih u Britaniju gdje su bile na dugoj turneji zaradivši za tog aristokratu viktorijanske ere ogroman novac. Lord Elgin je tvrdio da za to ima dozvolu Osmanskog carstva, ali je ta tvrdnja predmet spora. Bivša članica savjetodavnog odbora za kulturu grčke vlade Irene Stamatudi je, u intervjuu za Bi-Bi-Si, uporedila premijera Sunaka sa lordom Elginom.

Ona je istakla da je lord Elgin svojevremeno "ukrao partenonski friz da bi njime ukrasio svoju kuću u Škotskoj". U Britanskom muzeju skulpture su od 1832. godine.

Jedini period kada su bile izmještene iz njega bio je Drugi svjetski rat kada su sklonjene u obližnju, a sada zatvorenu, stanicu podzemne željeznice Oldvič. Jedna od skulptura pozajmljena je Ermitažu u Sankt Peterburgu 2014. godine. Kralj Čarls Treći prilično je otvoren prema vraćanju partenonskog friza u Atinu.

Poslije otkazivanja sastanka sa grčkim premijerom, vladajući konzervativci ponovili su zvaničan stav Londona da partenonski friz pripada Britanskom muzeju. Prema zakonu iz 1963. godine zabranjeno je uklanjanje eksponata iz tog muzeja od nacionalnog značaja. Bivši britanski ministar kulture lord Vaizi ističe da sva ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da većina Britanaca želi da se skulpture vrate u Grčku.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније