Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ RSE ]

06. 10. 2023. 21:24 >> 21:24

PODACI UNICEFA

Vremenske nepogode raselile više od 43 miliona djece

Više od 43 miliona djece u svijetu bilo je interno raseljeno od 2016. do 2021. godine zbog ekstremnih vremenskih nepogoda i katastrofa izazvanih klimatskim promjenama, saopštio je Fond za djecu Ujedinjenih nacija (Unicef).

Navedeno je da je u 44 zemlje u tom šestogodišnjem periodu svakog dana oko 20.000 djece moralo da napusti svoje domove zbog poplava, nevremena, suša ili šumskih požara.

Po analizi Unicefa, zemlje koje su u apsolutnim brojevima registrovala najviše raseljene djece zbog ekstremnog vremena su Kina i Filipini.

Najteže pogođena vremenskim nepogodama bila su djeca u malim ostrvskim zemljama kao što su Komonvelt Dominika i Vanuatu, gdje su najčešći uzrok bile oluje, dok su u Somaliji i Južnom Sudanu deca trpela posledice poplava.

Olujna nevremena i poplave primorale su na napuštanje doma 40,9 miliona djece, ili 95 odsto ukupnog broja raseljene djece između 2016. i 2021. godine. 

U 1,3 miliona slučajeva uzrok je bila suša, dok su to u 810.000 slučajeva bili šumski požari.

Najviše interno raseljenih zbog požara, više od trećine, registrovano je u 2020. godine, najviše u Kanadi, Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama.

Kao primjer posebno ugroženih zemalja, Unicef navodi Haiti koji se bori sa siromaštvom i nasiljem i Mozambik gdje klimatske promjene i sa njima povezane česte vremenske nepogode najteže pogađaju upravo najsiromašnije zajednice.

U analizi je urađena projekcija mogućeg razvoja situacije u narednih 30 godina, te da bi poplave mogle da rasele 96 miliona djece, a orkanski vetrovi i oluje 17,5 miliona djece.

Unicef je zaključio da je moguće da uz postojeće pogoršanje klimatskih promjena taj broj bude i veći.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније