Свијет
19. 09. 2023. 16:47 >> 16:47
ВОЈНА ОПЕРАЦИЈА У НАГОРНО КАРАБАХУ
Француска тражи хитан састанак Савјета безбједности УН-а
Француска је данас најчвршће осудила Азербејџан због покретања војне операције у енклави Нагорно Карабах и затражила хитно сазивање сједнице Савјета безбједности УН.
"Никакав претекст не може да оправда такву једнострану акцију која пријети хиљадама цивила већ погођеним вишемјесечном илегалном блокадом и иде против напора међународне заједнице да се постигне испреговарано рјешење", наводи се у саопштењу француског министарства спољних послова.
Баку се позива да одмах прекине своју офанзиву и врати се поштовању међународног права.
Азербејџан је данас објавио да је покренуо "антитерористичке операције" против снага Јерменије у Нагорно Карабаху, врлетној области око које се споре те двије државе.
Министарство одбране Азербејџана је навело да је операција "уз помоћ високопрецизног оружја" почела неколико сати послије погибије четири војника и два цивила у експлозији мине у Нагорно (Горњем) Карабаху, једној од највише минираних области свијета.
Шеф дипломатије САД Ентони Блинкен који се налази у Њујорку на засиједању Генералне скупштине УН ће ступити у контакт са свим странама, укључујући и са Турском послије покретања азербејџанске офанзиве коју Вашингтон сматра "посебно опасном", рекао је данас високи званичник америчког Стејт департмента.
Русија, која има мировне снаге у тој области, изразила је "забринутост" због "бруталне ескалације" ситуације у Нагорно Карабаху, и навела да настоји да обезбиједи да се Јереван и Баку врате за преговарачки сто, саопштио је данас Кремљ.
"Важно је убиједити Јереван и Баку да сједну за преговарачки сто и да избјегну људске губитке", рекао је новинарима портпарол руског предсједника Дмитриј Песков.
У Јерменији је јерменски премијер Никол Пашинијан осудио данас позиве на "државни удар" у његовој земљи послије почетка азербејџанске офазиве у Нагорно Карабаху, око које се споре Баку и Јереван.
Јерменска опозиција је више пута покушала у три године да издејствује смјену Пашинијана оптужујући га да је одговоран за јерменски војни пораз током рата са Азербејџаном око Нагорно Карабаха у јесен 2020. године.
Планинска област Нагорно (Горњи) Карабах и дио околних територија су били под контролом Јермена од краја сепаратистичког рата 1994, али Азербејџан је те територије повратио у шестонедјељном рату 2020. године, завршеним примирјем уз посредовање Русије и тада контингента руских мировних снага у Нагорно-Карабаху.
Коментари 0
остави коментар