Свијет

Т.Г. [ Бета ]

18. 09. 2023. 16:43   >>  16:46

ЕКСПЕРТИ УН

Сукоби у Етиопији оставили више од 10.000 жртава сексуалног насиља

Најмање 10.000 жена и дјевојчица су биле жртве сексуалног насиља у Етиопији упркос мировном споразуму зараћених страна, навели су експерти Уједињених нација (УН) у извјештају објављеном данас.

Предсједавајући међународне комисије стручњака за људска права у Етиопији Мохамед Чанде Отман рекао је да је ситуација и даље "изузетно озбиљна" упркос мировном споразуму потписаном у новембру 2022. године.

Насиље је избило у новембру 2020. године, махом у сјеверном региону Тиграја који је мјесецима био изолован од спољног свијета.

У извјештају се наводи да су све стране у том рату вршиле злочине, укључујући масовна убиства, силовање, изгладњавање и уништавање школа и медицинских установа.

У извјештају пише да трупе из сусједне Еритреје и припадници милиције из етиопске групације Амхара настављају тешке злочине у Тиграју, укључујући "систематско сексуално насиље над женама и дјевојчицама".

Комесарка Радика Кумарасвами рекла је да присуство еритрејских трупа у Етиопији показује не само "укоријењену политику некажњивости, већ и да влада те земље "континуирано подржава и толерише такво кршење".

"Побијене су читаве породице, рођаци приморани да гледају ужасне злочине над својим најмилијима, док су читаве заједнице расељене или протјеране из својих домова", рекла је она.

Позивајући се на процјене седам здравствених центара само у Тиграју, комисија је саопштила да је више од 10.000 преживјелих сексуалног насиља тражило помоћ љекара од почетка сукоба до јула ове године.

Извјештај експерата је објављен у вријеме неизвјесности за будући рад тима истражитеља који су га написали јер Савјет УН за људска права треба да почетком октобра одлучи да ли ће им продужити мандат, док Влада Етиопије премијера Абија Ахмеда жели да до тога не дође.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије