- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
01. 09. 2023.
16:00 >> 15:59
NAJVIŠE ŠPANIJA I BELGIJA
Članice EU kupuju znatno više ruskog gasa
Članice Evropske unije sada kupuju znatno više ruskog tečnog gasa (LNG) nego prije invazije na Ukrajinu, a najveći kupci su Španija i Belgija, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije "Global vitnes".
U prvih sedam mjeseci ove godine članice EU kupile su 22 miliona kubnih metara ruskog LNG, što je 40 odsto više nego u istom periodu 2021, pokazuju podaci „Global vitnesa“, prenosi Hina.
Zemlje EU sada zajedno kupuju više od polovine ruske globalne ponude, a skok uvoza višestruko je veći od globalnog prosjeka koji iznosi šest odsto, dok je vrijednost uvoza iznosila 5,29 milijardi eura.
U martu je komesarka EU za energetiku Kadri Simson pozvala članice i kompanije u EU da više ne kupuju ruski tečni gas, a španska ministarka energetike Teresa Ribera zatražila je od kupaca u Španiji da više ne sklapaju ugovore o nabavci ruskog gasa.
Nedavno istraživanje „Global vitnesa“ pokazalo je da su britanski Šel i francuski Total nastavili da trguju ruskim tečnim gasom i nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. Total je najveći kupac sa gotovo 4,2 miliona kubnih metara ruskog LNG od početka godine.
Šel je od marta do decembra prošle godine kupio i prodao 12 odsto ruskog izvoza, što je više od sedam i po miliona kubnih metara, navode autori rezultate odvojene analize. Španija je sada na drugom mjestu globalne ljestvice kupaca ruskog tečnog gasa, odmah iza Kine, s udjelom u ruskoj prodaji od 18 odsto, dok je Belgija na trećem mjestu sa 17 odsto. U 2021. bile su na petom, odnosno na sedmom mjestu.
Коментари0
Остави коментар