Свијет

Б.Ч.Ј. [ Бета ]

24. 08. 2023. 09:05   >>  09:05

УЗДРЖАНЕ РУСИЈА И КИНА

Савјет безбједности УН осудио убиства цивила у Мјанмару

Савјет безбједности УН, без Кине и Русије, осудио је, како је оцијенио, немилосрдно насиље и убијање цивила у Мјанмару и поново позвао војне власти те земље да зауставе нападе, ослободе свргнуту лидерку Аунг Сан Су Ћи и поштују људска права.

Тринаест од 15 чланица Савјета безбједности су подржале заједничку изјаву у којој се оцјењује да није било већег напретка у примјени прве резолуције о Мјанмару која је усвојена децембра прошле године.

Приликом гласања, биле су уздржане Кина и Русија, сталне чланице СБ које одржавају односе везе са војном хунтом која је преузела власт од демократски изабране цивилне владе Су Ћи у фебруару 2021.

Замјеник британског амбасадора у УН Џејмс Кариуки прочитао је саопштење након што је Савјет безбједности на затвореном састанку обавијестио шеф хуманитарне организације УН Мартин Грифитс о својој недавној посјети Мјанмару и помоћник генералног секретара Калед Кјари о напорима за рјешавање кризе.

У саопштењу се понављају захтјеви из резолуције Савјета из децембра 2022. који захтијевају моментално ослобађање свих "произвољно притворених" затвореника, укључујући свргнуту лидерку Аунг Сан су Ћи и предсједника Вин Минта, обнављање демократских институција, поштовање људских права и "демократске воље народа".

Такође се позива на пуно спровођење плана Асоцијације нација југоисточне Азије (АСЕАН) који су власти Мјанмара прихватиле у априлу 2021.

План укључује моментални прекид насиља, дијалог међу свим странама уз посредовање изасланика АСЕАН који би требао да посјети Мјанмар. Изасланици су отишли у Мјанмар, али им није било дозвољено да се састану са Су Ћи.

Чланови Савјета безбједности су истицали да су акције војске довеле до тога да је за преко 18 милиона људи у Мјанмару потребна хуманитарна помоћ, док је преко 15 милиона њих без редовног приступа храни и а два милиона људи је расељено.

Савјет је такође изразио велику забринутост због тешког положаја скоро милион Рохинџа муслимана који су побјегли у Бангладеш и друге земље из Мјанмара који има већински будистичко становништво након војних сукоба у сјеверној држави Ракајн 27. августа.

На састанку Савјета, дипломате су расправљале о извјештају независних истражитеља УН који су рекли да мјанмарска војска и њима савезничке милиције врше ратне злочине.

Амбасадор Мјанмара Кјау Мое Тун, који представља владу Су Ћи, позвао је Савјет да усвоји резолуцију о забрани испоруке оружја, авионског горива и финансијских токова војсци.

У саопштењу америчког Министарства финансија наводи се да се војска Мјанмара све више ослања на "ваздушне нападе" да би потиснула цивиле, а у саопштењу се наводи да процјена да је та војска убила преко 3.900 цивила откад је преузела власт.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније