- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
05. 03. 2014.
23:32 >> 00:26
1
DUBOKA PODIJELJENOST
Godišnjica smrti Uga Čavesa
Mješavinom uličnih protesta i svečane komemoracije u Venecueli je danas obilježena godišnjica smrti bivšeg predsjednika Uga Čavesa. To je samo odraz duboke podjeljenosti među tim narodom, koju je dugogodišnji lider ostavio iza sebe.
Antivladini demonstranti duvali su u rog i pištaljke i blokirali ulice u bogatim istočnim djelovima postavljajući barikade od smeća i drugog otpada, što je izazvalo gužve u jutarnjem špicu. Siromašne četvrti Karakasa bile su tihe.
Ljudi su svečano stajali u mauzoleju gdje se nalaze posmrtni ostaci Čavesa da bi odali poštu borbenom, harizmatičnom lideru koji je transformisao Venecuelu tokom 14-godišnje vladavine.
Njegov nasljednik, predsjednik Nikolas Maduro organizovao je desetodnevne komemorativne aktivnosti povodom obilježavanja godišnjice smrti Čavesa.
Maduro je nosio svoju predsjedničku lentu i mahao je masi, dok se, sa suprugom, vozio u crnoj limuzini na početku parade u čast preminulog lidera.
Paradu je zatim pratio, zajedno sa Čavesovim saveznicima iz regiona - nikaragvanskim predsjednikom Danijelom Ortegom i predsjednikom Bolivije Evom Moralesom.
Povodom godišnjice smrti prijatelja Čavesa, poznati američki reditelj Oliver Stoun snimio je 50-minutni dokumentarni film "Moj prijatelj Ugo" koji je premijerno prikazan na venecuelanskoj TV stanici "Telesur".
Međutim, rasprostranjeni kriminal, visoka inflacija, nestašice osnovnih namirnica i pogoršanje životnog standarda izazvali su gnijev stanovništva prema vladi, naročito među srednjom klasom koju je to naviše pogodilo, navode agencije.
Analitičari kažu da antivladini protesti, u kojima uglavnom učestvuju pripadnici srednje klase, još ne predstavljaju prijetnju za vladu Madura pošto se oslanja na veliku podršku koju je siromašno stanovništvo pružalo njegovom predhodniku Čavesu.
Коментари1
Остави коментар