Свијет
23. 05. 2023. 22:55 >> 22:55
ИСТАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО
Британске специјалне снаге тајно дјеловале у 19 земаља од 2011. године
САС и друге британске специјалне снаге биле су укључене у тајне операције у 19 земаља у протеклих десетак година, укључујући Нигерију, Филипине и Русију, као и Сирију, Украјину и Судан.
Ријеч је о елитним војним јединицама које дјелују у тајности, а министри јавно не потврђују њихово дјеловање. Међутим, истраживачка група “Акција против оружаног насиља” саставила је листу својих активности од 2011. године на основу цурења информација у медијима.
Специјалне снаге су биле посебно активне у Сирији с извјештајима да су ушле у земљу од 2012. године како би помогле побуњеничким групама које се боре против предсједника Башара ал-Асада.
Такође се наводи да су послани 2013. године да идентификују војне мете прије кампање бомбардовања против које су посланици на крају гласали.
Педесет припадника специјалних снага Велике Британије присуствује у Украјини наведено је у документима Пентагона који су објављени раније ове године, иако Британија није формално страна у сукобу. Аутори извјештаја наводе да је опсежна листа распоређивања стигла упркос недостатку надзора.
Док конвенција налаже да посланици морају гласати за рат, специјалне снаге могу бити распоређене без одобрења Цоммонса, а њихове радње не подлијежу истрази ниједног парламентарног одбора.
Овог марта, међутим, почела је јавна истрага о наводима да је САС одговоран за 54 убиства у Авганистану 2010. и 2011. године, обично у ноћним рацијама.
Специјалне снаге су учествовале у спашавању двадесетак британских дипломата и њихових породица из Судана након избијања борби евакушући их на аеродром сјеверно од главног града када су били у опасности од напада.
Једино распоређивање у Русији које се спомиње у медијима датира из 2014. године, када је један таблоид објавио да су војници САС-а били “при руци” да заштите сигурност британских спортиста на Зимским олимпијским играма у Сочију.
Потпуна листа земаља укључује и Алжир, Естонију, Француску, Оман, Ирак, Кенију, Либију, Мали, Кипар, Пакистан, Сомалију и Јемен.
Из Министарства одбране Велике Британије су казали да не коментаришу активности специјалних снага, те да је то дугогодишња политика узастопних влада.
Коментари 0
остави коментар