- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
23. 05. 2023.
22:55 >> 22:55
ISTAŽIVANjE POKAZALO
Britanske specijalne snage tajno djelovale u 19 zemalja od 2011. godine
SAS i druge britanske specijalne snage bile su uključene u tajne operacije u 19 zemalja u proteklih desetak godina, uključujući Nigeriju, Filipine i Rusiju, kao i Siriju, Ukrajinu i Sudan.
Riječ je o elitnim vojnim jedinicama koje djeluju u tajnosti, a ministri javno ne potvrđuju njihovo djelovanje. Međutim, istraživačka grupa “Akcija protiv oružanog nasilja” sastavila je listu svojih aktivnosti od 2011. godine na osnovu curenja informacija u medijima.
Specijalne snage su bile posebno aktivne u Siriji s izvještajima da su ušle u zemlju od 2012. godine kako bi pomogle pobunjeničkim grupama koje se bore protiv predsjednika Bašara al-Asada.
Takođe se navodi da su poslani 2013. godine da identifikuju vojne mete prije kampanje bombardovanja protiv koje su poslanici na kraju glasali.
Pedeset pripadnika specijalnih snaga Velike Britanije prisustvuje u Ukrajini navedeno je u dokumentima Pentagona koji su objavljeni ranije ove godine, iako Britanija nije formalno strana u sukobu. Autori izvještaja navode da je opsežna lista raspoređivanja stigla uprkos nedostatku nadzora.
Dok konvencija nalaže da poslanici moraju glasati za rat, specijalne snage mogu biti raspoređene bez odobrenja Commonsa, a njihove radnje ne podliježu istrazi nijednog parlamentarnog odbora.
Ovog marta, međutim, počela je javna istraga o navodima da je SAS odgovoran za 54 ubistva u Avganistanu 2010. i 2011. godine, obično u noćnim racijama.
Specijalne snage su učestvovale u spašavanju dvadesetak britanskih diplomata i njihovih porodica iz Sudana nakon izbijanja borbi evakušući ih na aerodrom sjeverno od glavnog grada kada su bili u opasnosti od napada.
Jedino raspoređivanje u Rusiji koje se spominje u medijima datira iz 2014. godine, kada je jedan tabloid objavio da su vojnici SAS-a bili “pri ruci” da zaštite sigurnost britanskih sportista na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.
Potpuna lista zemalja uključuje i Alžir, Estoniju, Francusku, Oman, Irak, Keniju, Libiju, Mali, Kipar, Pakistan, Somaliju i Jemen.
Iz Ministarstva odbrane Velike Britanije su kazali da ne komentarišu aktivnosti specijalnih snaga, te da je to dugogodišnja politika uzastopnih vlada.
Коментари0
Остави коментар