Свијет
09. 05. 2023. 20:51 >> 20:51
ФОН ДЕР ЛАЈЕН УПОЗОРИЛА
ЕУ размишља о мјерама за земљама које помажу у заобилажењу санкција Русији
Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен позвала је данас 27 земаља-чланица Уније да предузму мјере против земаља које помажу Кремљу да заобиђе санкције Уније против Русије, чиме је изазвала упозорење Кине да ће узвратити ако она буде циљана.
Током данашње посјете Кијеву фон дер Лајен је рекла да би те мјере које би представљале нови преседан за дјеловање ЕУ, требало да буду у оквиру нове рунде санкција против Русије о којима земље чланице разговарају.
"Недавно смо видјели пораст врло необичног тока трговине кроз Европску унију и неке треће земље. Ова роба на крају заврши у Русији", рекла је Фон дер Лајен говорећи новинарима поред украјинског предсједника Володимира Зеленског.
Она није навела које су то земље, али званичници ЕУ су раније изразили забринутост због протока добара кроз Кину и Иран.
"Ако видимо да роба иде из Европске уније у треће земље и онда завршава у Русији, могли бисмо предложити земљама-чланицама да уведу санкције на та добра", рекла је Фон дер Лајен.
АП подсећа да свих 27 земаља-чланица Уније мора једногласно да одобри санкције.
Фон дер Лајен је додала да би мјера коју је најавила, била предузета тек у крајњој нужди и да би се користила обазриво послије врло детаљне анализе ризика и послије одобрења земаља-чланица ЕУ, али је подвукла да не треба сумњати да Унија ради на спречавању заобилажења санкција.
Кинески министар спољних послова рекао је да ће Пекинг одговорити снажно ако ЕУ предузме кораке против кинеских компанија које легитимно послују у Русији.
У изјавама послије састанка са својом њемачком колегиницом у Берлину, кинески министар спољних послова Ћин Ганг рекао је да Пекинг има законе који забрањују испоруку оружја у кризне регионе. Истовремено он је нагласио да не треба реметити "размјену и сарадњу кинеских и руских компанија".
"Строго смо против тога да неке земље, примењујући сопствени закон и дугом руком својих овлашћења, наметну једностране санкције Кини", рекао је Ћин и додао: "У таквом случају ми бисмо такође реаговали снажно на то и бранили легитимне интересе наше земље и наших компанија".
Њемачка министарка спољних послова Аналена Бербок нагласила је да било које санкције не би биле усмјерне на земље, него на конкретне компаније које снабијевају руске произвођаче наоружања важним дјеловима, укључујући такозвану робу за двоструку употребу.
"Ово није усмерено против неке одређене земље, већ посебно на ова санкцонисана добра. Али очекујемо од свих, укључујући Кину, да у складу с тим изврше притисак на своје компаније", рекла је Бербок новинарима у Берлину.
ЕУ је увела 10 рунди санкција против Русије од почетка агресије на Украјину 24. фебруара. Погођене су банке, компаније и тржишта као и дјелови осетљивог енергетског сектора. Више од 1.000 званичника погођено је санкцијама које укључују замрзавање имовине и забрану путовања у ЕУ.
Много се радило на томе да се спријечи искоришћавање "рупа у законима", а сада су први пут су најављени планови да се циља на трговину која иде преко других земаља, изузев санкција Ирану због навода да испоручује дронове Русији.
Коментари 0
остави коментар