Свијет

Б.Б. [ Н1 ]

19. 12. 2022. 20:41   >>  20:38

ПРЕДСТАВНИЦИМА ЗАБРАЊЕН ПРИСТУП

Катар критиковао "дискриминаторски" потез, угроженa сарадња са ЕП

Катар је критиковао Европски парламент због тога што је њиховим представницима забранио приступ тој институцији, упозоравајући да би тај "дискриминаторски" потез могао да нанесе штету широј сарадњи Катара и ЕУ, којој је неопходан катарски гас.

Европски парламент је прошле недјеље забранио представницима Катара улазак у зграду и суспендовао је законе који се односе на ту државу, који укључују либерализацију визног режима и планиране посјете, пренио је Политико.

Одлука да се уведе такво дискриминаторско ограничење негативно ц́е утицати на регионалну и глобалну безбједносну сарадњу, као и на текуц́е дискусије о глобалном енергетском сиромаштву и безбједности, рекао је један катарски дипломата.

Он је додао да та одлука показује да су посланици Европског парламента значајно заведени.

"Жалосно је што су неки поступили на основу унапред створених предрасуда према Катару и донијели пресуде на основу нетачних информација, умјесто да чекају да се истрага заврши", додао је дипломата.

Чланице ЕУ се све више окрец́у Катару у покушају да диверсификују снабдијевање енергијом и надокнаде недостатке усљед руске инвазије на Украјину, а Њемачка је прошлог мјесеца потписала петнаестогодишњи уговор о увозу течног природног гаса из те заливске државе.

Прошле године Европска унија је четвртину течног природног гаса увезла из Катара, а то ће се због смањењих испорука из Русије знато повећати.

Белгијске власти оптужиле су четири особе које су повезане са Европским парламентом, укључујуц́и једну од потпредсједница Еву Каили, за "стварање криминалне организације, корупцију и прање новца", јер се сумња да су добијали новац како би ЕП усвајао прописе који одговарају Катару.

Каили је због тога смијењена са функције потпредсједнице ЕП, а полиција је у склопу истраге до сада претресла више од 20 кућа и пословних простора у Белгији, Грчкој и Италији.

"Дубоко је разочаравајуц́е што белгијска влада није уложила напор да се ангажује са нашом владом на утврђивању чињеница, након што су сазнали за оптужбе", навео је катарски дипломата у саопштењу.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије