Свијет
22. 11. 2022. 17:44 >> 17:42
ОШТРА ОГРАНИЧЕЊА
Антиковид мјере Кине могле би да се одразе на глобалну економску активност
Оштра ограничења која су кинеске власти увеле због новог таласа корона вируса подстакла су страховања да би могла негативно да утичу на глобалну економску активност.
Власти Кине су саопштиле да су у протекле три недјеље регистровале више од 253.000 нових инфекција корона вирусом, уз раст дневног просјека броја новозаражених, чиме се повећава притисак на званичнике који покушавају да смање економску штету ублажавањем мјера због којих су милиони људи затворени у својим домовима.
Владајућа Комунистичка партија Кине обећала је недавно да ће смањити поремећаје настале усљед њене стратегије "нула ковида" тако што ће контроле учинити флексибилнијим.
Међутим, најновији талас епидемије доводи у питање тај став, пошто је навео велике градове, укључујући Пекинг, да "закључају" насељене четврти и да затворе продавнице и канцеларије, док је фабрикама наређено да изолују раднике од спољних контаката.
То је подстакло страховања да би знатно смањење кинеских пословних активности могло да нанесе штету глобалној трговини, која је и сада слаба.
Прошлонедјељни просјек од 22.200 нових инфекција дупло је већи у односу на претходну недјељу, наводе власти.
Иако је број новозаражених у Кини мањи него у САД и другим великим земљама, кинеске власти не одустају од политике "нула ковида", која подразумијева изолацију сваке заражене особе, док друге владе ублажавају рестриктивне мјере и покушавају да живе са вирусом.
Кинеске власти су данас пријавиле да је у претходна 24 часа регистровано 28.127 нових инфекција, од којих су 25.902 особе без симптома. Готово једна трећина новозаражених, 9.022, је у провинцији Гуангдонг, средишту извозно оријентисане производње.
Кина је највећи свјетски трговац и главно тржиште за њене азијске сусједе. Слабост потрошачке или фабричке тражње може да наштети глобалним произвођачима нафте и других сировина, компјутерских чипова и других индустријских компоненти, хране и робе широке потрошње. Ограничења која ометају активности у кинеским лукама могу да поремете глобалну трговину.
Коментари 0
остави коментар