- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
24. 07. 2021.
23:29 >> 23:30
2
ODLUKU NAZVALI PROSTRASNOM
Turske vlasti odbacile kritike Uneska o zdanju Svete Sofije
Turske vlasti odbacile su danas zabrinutost koju je izrazio Komitet za svjetsku baštinu Organizacije UN za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO) zbog pretvaranja istorijskog zdanja - istanbulske crkve Svete Sofije u džamiju Aja Sofija, navodeći da je odluka "pristrasna i politički motivisana".
Komitet je u petak zatražio od Turske da do 2022. godine podnese izvještaj o stanju očuvanosti zdanja i izrazio duboku zabrinutost zbog posljedica pretvaranja crkve u džamiju.
Taj organ Uneska je izrazio duboko žaljenje zbog "nedostatka dijaloga i informacije" o promjeni statusa crkve, jednog od remek-djela vizantijske arhitekture.
Tursko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da odbacuje ocjene komiteta ocjenjujući ih punim "predrasudama i pristrasnosti" i da su politički motivisane.
Aja Sofija je u državnom vlasništvu i zaštićena je, dodalo je ministarstvo, koje je optužilo Unesko za kršenje suvereniteta Turske.
Crkva Svete Sofije je sagrađena 537. godine, a u džamiju je pretvorena 1453. godine, odmah pošto su trupe sultana Mehmeda Osvajača razorile, zauzele i opljačkale Konstantinopolj, današnji Istanbul.
Pet vjekova kasnije, 1935. godine, tokom proevropske reforme Turske koju je predvodio Ataturk, pretvorena je u muzej. Aja Sofija je na Spisku svetske kulturne baštine Uneska.
Odluka o pretvaranju Aja Sofije u džamiju u julu 2020. godine izazvala je kritike širom svijeta, posebno u Grčkoj koja vizantijski period smatra dijelom svoje istorije i kuture.
Коментари2
Остави коментар