- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
06. 12. 2019.
09:39 >> 09:38
INTEGRACIJA STRANACA
Svaka četvrta osoba u Njemačkoj je migrantskog porijekla
Svaka četvrta osoba ili 25,5 odsto stanovništva u Njemačkoj ima migrantsko porijeklo, a Njemačka je napravila pomake u integraciji stranaca, navodi se u izvještaju savezne vlade u Berlinu.
Povjerenica njemačke vlade za pitanje integracije Anete Vidman-Mauc (CDU) smatra da je integracija u Njemačkoj na dobrom putu, te da je Savezna republika Njemačka useljenička zemlja i sposobna za integraciju. Izvještaj o stanju integracije u zemlji se objavljuje svake dvije godine.
"Potreba za poboljšanjem postoji na području obrazovanja migranata. Potrebna je bolja podrška kada je riječ o jeziku i uvođenje obaveznog testa o znanju jezika za djecu prije njihovog polaska u školu. Ženama je takođe potrebna veća podrška kako bi na tržištu rada mogle biti uspješne", rekla je ona.
S tim ciljem je, kako kaže Vidman-Mauc, potrebna "ofanziva integracije".
Ono što je takođe neophodno jeste efektivnija borba protiv mržnje prema strancima i diskriminacije na internetu.
"Podstrekači mržnje na različitim platformama moraju osjetiti da je pravna država pred njihovim vratima. Nakon napada u Haleu i ubistva Valtera Libkea u Kaselu, mora biti jasno da desničarski ekstremizam, antisemitizam i mržnja prema muslimanima predstavljaju realnu opasnost", rekla je povjerenica njemačke vlade za pitanja integracije. Isto važi, kako je rekla, za islamski ekstremizam.
Opozicija u Bundestagu kritikovala je rad vlade po pitanju integracije.
Filiz Polat, portparolka Zelenih za pitanja migracije i politiku integracije je rekla da Njemačka sve češće donosi odluku o dozvoli boravka (u zemlji) na osnovu mogućnosti i šansi kada je riječ o ekonomskoj i društvenoj participaciji.
Ona takođe kaže da se mnogi ljudi koji nemaju siguran boravak u zemlji suočavaju sa zabranom rada, a takođe je onemogućeno regularno pohađanje škole i ponude kada je riječ o integraciji.
Stranka Ljevice smatra da vlada presporo sprovodi "važne predloge za integraciju na tržištu rada".
"Za stvarnu reprezentaciju našeg useljeničkog društva još uvijek nedostaje osoba sa migrantskom pozadinom na rukovodećim pozicijama u javnim službama", kaže Gekaj Akbulut, portparolka Ljevice za pitanja integracije.
Svaka četvrta osoba u Njemačkoj ima migrantsko porijeklo što je 25,5 odsto stanovništva. Prošle godine je 52 procenta tih osoba imalo njemačko državljanstvo, dok se 48 procenata vodilo kao stranci, navodi se u izvještaju o integraciji predstavljenom u utorak.
Podaci pokazuju da je useljavanje u Njemačku smanjeno: prošle godine je u zemlju došlo oko 1,6 miliona ljudi, što je 300.000 manje nego prethodne godine. Više od polovine, 53 odsto useljenika, stiglo je iz zemalja Evropske unije.
I broj zahtjeva za azil znatno je smanjen: U prvih deset mjeseci 2019. godine taj broj je iznosio oko 141.900. Poređenja radi, 2018. je bilo podnijeto oko 185.800 zahtjeva, a 2017. godine više od 222.000.
Коментари0
Остави коментар