- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
05. 10. 2018.
13:44 >> 13:24
1
LOŠA VIJEST ZA SAD
Blumberg: Dolar se ruši
Hegemonija dolara počela je da se ruši. Svjetski lideri koji su se ranije mirili sa trenutnim stanjem sada odbacuju američku valutu, piše agencija Blumberg.
Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker je u septembru nazvao "apsurdnom" situaciju da Evropljani moraju kupovati svoju robu za dolare, dok je ministar finansija Francuske Bruno Le Mer otvoreno izjavio da želi za svoju zemlju finansijske instrumente "potpuno nezavisne" od SAD, podseća agencija.
Rusija, kako naglašava Blumberg, smanjuje svoje rezerve u dolarima zbog porasta rizika prilikom izvođenja međunarodnih transakcija, dok Kina baca izazov dominaciji američke valute na svjetskom energetskom tržištu, zaključujući ugovore u juanima.
Takve promjene u ravnoteži su loša vijest za SAD. Neposredni rizik za dolar su korišćenje finansijskih sankcija od strane američke administracije, uključujući i protiv svojih saveznika u svijetu, ukazuje Blumberg, prenosi Seebiz.
Lideri EU otvoreno rade na platnom sistemu koji bi omogućio evropskim kompanijama da vode poslove sa zemljama koje su pod sankcijama bez rizika od odmazde SAD-a. Čak i ako Evropa uskoro ne riješi to pitanje, sama težnja tome će se smatrati kao dio širokog nezadovoljstva vladavinom dolara koje samo raste, piše agencija.
Kako navodi Blumberg, u ovom trenutku jedna od glavnih prednosti dolara je slabost drugih valuta. Eurozona ima niz problema, dok Kina sa oprezom prilazi pitanju otvorenosti tokova kapitala i globalnoj trgovini.
Коментари1
Остави коментар