- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
19. 04. 2018.
18:01 >> 17:57
DA OKONČAJU RAT
Seul želi mirovni sporazum sa Pjongjangom
Južnokorejski predsjednik Mun Džae-in rekao je danas da je potrebno potpisivanje mirovnog sporazuma da bi se Korejski rat zvanično okončao.
"Primirje koje je na snazi već 65 godina treba da se završi", rekao je Mun i dodao da "poslije objave o kraju rata treba potpisati mirovni sporazum".
Korejski rat (1950-1953) završen je primirjem koje i danas traje iako su dvije Koreje formalno i dalje u ratu. Demilitarizovana zona, koja dijeli poluostrvo i gdje će biti održan međukorejski samit 27. aprila, ispunjena je minskim poljima i utvrđenjima.
Međutim, Mun je naveo i da je preduslov za zaključenje mira odustajanje Sjevera od nuklearnog i raketnog programa.
"Ako samit dvije Koreje i samit Sjeverne Koreje i SAD dovedu do denuklearizacije, vjerujem da neće biti previše teško postići praktične dogovore o miru, normalizaciji odnosa Sjevera i SAD ili međunarodnoj pomoći sjevernokorejskoj ekonomiji", naveo je Mun.
Predsjednik SAD Donald Tramp je najavio da će otkazati samit ili ga napustiti ako ocijeni da razgovori s Kim Džong Unom ne donose rezultat.Ključno pitanje ostaje da li je Pjongjang spreman da se odrekne svog nuklearnog programa, koji naziva "dragim mačem".
Južnokorejski i kineski zvaničnici tvrde da je sjevernokorejski lider izrazio spremnost da denuklearizuje Korejsko poluostrvo.
U realnosti, to bi moralo da znači i povlačenje američkih vojnika s Juga i kraj američkog "nuklearnog kišobrana" nad Južnom Korejom.
Vašington, sa svoje strane, insistira na potpunoj, provjerljivoj i nepovratnoj denuklearizaciji Sjeverne Koreje.Sastavljanje mirovnog sporazuma bi, prema tome, vjerovatno bilo veoma komplikovano.Na primjer, potpisnici dogovora o primirju iz 1953. su komanda UN pod vođstvom SAD, Kina i Sjeverna Koreja, ali ne i Južna Koreja.
I Pjongjang i Seul polažu pravo na suverenitet nad čitavim poluostrvom, a mirovni sporazum bi mogao da znači i međusobno priznavanje.
Коментари0
Остави коментар