- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
09. 01. 2018.
19:17 >> 18:51
POLJSKI PREMIJER
Moravjecki smijenio kontroverzne ministre
Poljski premijer Mateuš Moravjecki smijenio je danas devet ministara, među njima i najkontroverznije - životne sredine, zdravlja i spoljnih poslova,a neočekivano i ministra odbrane Antonija Maćereviča a pred predsjednikom Andžejom Dudom zakletvu je položilo devet novih ministara u najavljenoj velikoj rekonstrukciji poljske vlade.
Odlazak sa funkcije Maćereviča, najoštrijeg antiruskog jastrijeba u poljskoj vladi, predstavljao je iznenađenje, iako je u javnosti bio jedan od najkontroverznijih ministara a došao je i u otvoreni sukob sa vrhovnim komandatom oružanih snaga, predsjednikom Andžejom Dudom, ali uživao je veliku podršku radikalnijih katoličkih krugova i njihove uticajne televizije Trvam i Radio Marija.
Resor odbrane Moravjecki je povjerio dosadašnjem ministru unutrašnjih poslova Marijušu Blaščaku sa zadatkom da uz manje skandala i nepotizma ubrza modernizaciju poljske armije, dok je MUP povjeren dosadašnjem potpredsjedniku Sejma poljskog parlamenta Joahimu Brđinskom.
Novi šef poljske diplomatije Jacek Kaputovič, umjesto Vitolda Vaščikovskog, poznat je prije svega kao autor propale teze koju je Poljska pokušala da odbrani u Evropskoj uniji da je predsjednik Evropskog savjeta, bivši poljski premijer Donald Tusk nelegalno reizabran na drugi dvoipogodišnji mandat, kada je protiv poljskog pokušaja da eliminiše Tuska glasala cijela EU, 27 članica, čak i najvjerniji saveznik Mađarska.
Analitičari očekuju da će nova vlada biti i bolji partner u razgovorima sa EU, pošto je zamijenjen i kontroverzni ministar životne sredine Jan Šiško, čiji su potezi sa odobravanjem sječe drva u Bjelovježi, prašumi pod zaštitom UNESKO na granici sa Bjelorusijom, navodno zbog invazije štetočina, rezultirali oštrim sporom sa Evropskom unijom, koja je Poljsku zbog toga tužila sudu.
Imidžu vlade među Poljacima trebalo bi da pomogne odlazak ministra zdravlja Konstantija Radjivila zbog najnovijih problema u resoru zdravlja, kada su se pobunili mladi ljekari, zahtijevajući veće plate a ljekari masovno počeli da otkazuju ugovore po kojima prihvataju prekovremeni rad na dežustvima, tako da su neke bolnice od početka godine morale da zatvaraju neka odjeljenja jer nema u njima ko da radi.
Moravjecki je takođe razdvojio u posebna ministarstva super resor privrede i razvoja koji je vodio kao vicepremijer dok je premijerka bila Beata Šidlo i imenovao na čelo novih resora ljude na koje može da računa u ambicioznom privrednom razvojnom planu vladajuće partije Pravo i Pravda čiji je autor i garant sam premijer Moravjecki.
"Gradimo Poljsku kao subjekt, u okviru jake Evrope, Evrope otadžbina", kazao je danas nakon što su novi ministri položili zakletvu Moravjecki.
Poseban naglasak Moravjecki je u svom obraćanju stavio na želju da to bude vlada svih Poljaka.
"Poljska demokratija mora biti demokratija sa srcem. Da služi ljudima i traži nove staze da se ljudi i poljske porodice bogate i duhovno i materijalno. Želimo da gradimo jaku Poljsku, bezbjednu na spoljašnjim granicama i unutar zemlje, bezbjednu finansijski. Ne želimo da budemo dogmatična vlada niti vlada krajnosti - socijalizma ni neoliberalizma. Gradimo vladu sa evropskom dimenzijom i našom lokalnom", kazao je Moravjecki.
Poljski premijer nakon prvog zasjedanja izmijenjene vlade putuje u Brisel na radnu večeru sa predsjednikom Evropske komisije Žanom Klodom Junkerom gdje će glavna tema biti spor EU i Poljske oko reforme pravosuđa, zbog koje je EU prvi put protiv jedne članice Unija aktivirala član sedam Lisabonskog sporazuma da ugrožava pravnu državu i osnovne demokratske vrijednosti, zbog čega bi čak Poljska mogla da ostane bez prava glasa.
Коментари0
Остави коментар