- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
06. 01. 2016.
14:02 >> 13:48
MOŽE PREKO OKEANA
Hidrogenska bomba snažnija od atomske
Hidrogenska bomba, kakvu Sjeverna Koreja tvrdi da je danas testirala, daleko je jača od atomske bombe, a može da bude dovoljno mala da pomoću projektila bude ispaljena na drugi kontinent.
H-bomba, koja se naziva i termonuklearna i "superbomba", prema procjeni stručnjaka može biti i do 1.000 i više puta jača od atomske bombe kakva je bačena na Japan u Drugom svjetskom ratu.
Sjeverna Koreja je 2006, 2009. i 2013. testirala atomske bombe približno iste snage kao bombe koje su bačene na Hirošimu i Nagasaki, koje su ubile više od 200.000 ljudi.
Pjongjang je danas saopštio da je izveo prvu probu hidrogenske bombe. Iako su južnokorejske i američke geološke službe zabeležile seizmičke potrese, još nije potvrđeno koja vrsta bombe je testirana.
Za razliku od atomskih bombi, čija se eksplozija zasniva na nuklearnoj fisiji, odnosno cijepanju atoma, eksplozivna snaga hidrogenske bombe zasniva se na fuziji, odnosno spajanju atomskih jezgara. Zvijezde takođe proizvode energiju kroz fuziju.
"Zamislite šta se dešava unutar sunca. U teoriji, proces je potencijalno beskonačan. Količina energije je ogromna", izjavio je Takao Takahara, provesor međunarodne politike i mira na tokijskom univerzitetu Meiđi Gakuin.
Tehnologija hidrogenske bombe je sofisticiranija i takvo oružje predstavlja veću prijetnju. Takve bombe mogu biti napravljene dovoljno male da mogu da budu postavljene na međukontinentalnu raketu.
"To znači da Sjeverna Koreja ima SAD na umu kada saopštava vijest o H-bombi", ocijenio je Tatsuđiro Suzuki, profesor u Istraživačkom centru za uništavanje nuklearnog oružja na univerzitetu Nagasaki.
I atomska i hidrogenska bomba koriste radioaktivne materijale kao što su uranijum i plutonijum, ali H-bomba zahtijeva veću kontrolu i precizost zbog veće količine energije koja se oslobađa.
Pet država, SAD, Rusija, Francuska, Velika Britanija i Kina već posjeduju hidrogesku bombu, a za još neke zemlje nije sigurno da li ih imaju ili rade na njihovoj proizvodnji.
Hidrogenska bomba nikada nije bačena na neku metu. Prva uspješna proba tog oružja izvedena je 1950- godina u SAD, poslije čega su uslijedile i probe u Sovjetskom Savezu.
Коментари0
Остави коментар