- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
31. 03. 2025.
15:12 >> 15:12
Vlada Srbije usvojila plan za izgradnju naftovoda od Mađarske do Novog Sada
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namjene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada dužine 113 kilometara.
Prostorni plan donosi se u cilju energetske sigurnosti Srbije, navodi se u Uredbi.
Naftovod bi trebalo da bude izgrađen do 2028. godine, a procijenjena vrijednost projekta je 157 miliona eura za srpsku deonicu naftovoda.
Ukupni kapacitet naftovoda, koji će čitavom dužinom biti postavljen podzemno, je oko 5,5 miliona godišnje, navodi su u dokumentu koji je Vlada usvojila.
Prostornim planom utvrđene su osnove organizacije, uređenja, korišćenja i zaštite područja posebne namjene i infrastrukturnog koridora naftovoda, sa elementima detaljne regulacije.
Prema planu, interkonekcija sa Mađarskom se nalazi u blizini graničnog prelaza Horgoš u opštini Кanjiža, na sjeveru Srbije, a kraj trase u Terminalu "TRANSNAFTA" AD Pančevo.
Plan obuhvata 4.535 hektara, na delovima teritorija gradova i opština Kanjiža, Senta, Ada, Bečej, Žabalj i Novi Sad.
Nosilac izrade Prostornog plana je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a sredstva za izradu Prostornog plana obezbjeđuje "TRANSNAFTA" AD Pančevo.
"Prostornim planom stvara se planski osnov za njegovo direktno sprovođenje izdavanjem lokacijskih uslova, izradu tehničke dokumentacije i pribavljanje dozvola u skladu sa zakonom, odnosno stvaranje uslova za izgradnju naftovoda", piše u usvojenoj Uredbi.
Dodaje se da se Prostorni plan donosi u cilju energetske sigurnosti Srbije:
"Radi stvaranja uslova za realizaciju nacionalnih interesa u oblasti energetske infrastrukture i diversifikacije pravaca snabdijevanja sirovom naftom".
Kako je istaknuto, planiranom izgradnjom se takođe "podiže nivo energetske stabilnosti diversifikacijom transporta sirove nafte, sa (trenutno) jedinog postojećeg pravca snabdijevanja putem Jadranskog naftovoda".
Takođe, napominje se da je pravac iz Mađarske odabran "jer njenom teritorijom prolazi naftovod Družba, kojim se snabdijeva veći dio Evrope".
"Planska rješenja podržavaju prostornu integraciju Republike Srbije u Evropski energetski sistem", navedeno je.
Srbija i Mađarska su u oktobru 2022. dogovorile izgradnju naftovoda, koji bi omogućio da se Srbija snabdijeva jeftinijom naftom sa Urala priključenjem na ruski naftovod Družba (Prijateljstvo).
Na izgradnju dodatnog pravca snabdijevanja naftom vlasti u Beogradu su se odlučile kada je Hrvatska krajem 2022. zabranila transport ruske nafte u skladu sa sankcijama Evropske unije prema Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Srbija i Mađarska imaju razvijenu saradnju u oblasti energetike. U julu 2023. potpisale su sporazum o osnivanju zajedničke kompanije za trgovinu gasom. Srbija od Mađarske takođe, zbog nedostatka sopstvenih kapaciteta, iznajmljuje i skladište gasa.
Istovremeno, ove dvije države održavaju odnose sa Pekingom i Moskvom, što nailazi na negodovanje Evropske unije.
Коментари0
Остави коментар