- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
17. 03. 2025.
19:03 >> 19:03
Čitaj mi:
Tužilac: Za požar u diskoteci u Kočanima osumnjičeno 14 osoba
Državni tužilac Sjeverne Makedonije Ljupčo Kocevski izjavio je danas da se ubrzano radi na procesuiranju 14 osoba osumnjičenih za katastrofalni požar u diskoteci u Kočanima.
On je, na konferenciji za novinare ispred suda u Kočanima, rekao da je svih 14 osumnjičenih obezbijeđeno i da državno tužilaštvo za njih traži kratkotrajni pritvor, od 48 sati, da bi tužilac imao dovoljno vremena da utvrdi fakte i okolnosti za podizanje optužnice.
Na pitanje da li će taj pritvor zatražiti i za bivšeg ministra privrede Sjeverne Makedonije Krešnika Bektešija, koji se od juče poslije podne nalazi u policijskoj stanici u Skoplju, Kocevski je rekao: "Tražiće se za svih 14 osoba".
Državni tužilac je dodao da trenutno izavu u sudu u Kočanima daje gradonačelnik tog grada Ljupčo Papazov, koji je prije podne objavio da podnosi neopozivu ostavku na tu funkciju.
"Tužilaštvo će preduzeti sve aktivnossti u što je moguće kraćem roku da budu obezbijeđeni dokazi i na osnovu te krivične prijave da se povedu istražni postupci, do kraja ove sedmice", rekao je državni tužilac.
Prema riječima Kocevskog, 14 privedenih osoba se sumnjiče za "teška krivična djela protiv javne bezbjednosti" iz člana 292. Krivičnog zakonika sa kaznom zatvora od najmanje tri godine bez gornje granice, koja može, kako je rekao, biti i 20 godina.
Dodao je da istražuju radnje primanja i davanja mita, kao i nezakonita nabavka pirotehničkih sredstava.
Kocevski je istakao da tužilački tim, koji je od jutros njegovom odlukom proširen na devet tužilaca, "intenzivno postupa i preduzima radnje kojima se prikupljaju dokazi za utvrđivanje odovornosti za tragediju sa kojom su se suočili Kočani i cijela država”"
Kocevski je napomenuo da je "policija ovlašćena da uhapsi svakog ko je svojim činjenjem ili nečinjenjem doprinio katastrofalnim posljedicama" u požaru u diskoteci u Kočanima.
Državni tužilac Sjeverne Mkedonije je rekao da "građanima obećava da će istraga biti brza, efikasna, da će svi koji su napravili inkriminišuće radnje odgovarati".
U požaru u diskoteci "Puls" u Kočanima, gradu udaljenom oko 100 kilometara istočno od Skoplja, poginulo je 59 ljudi, a povrijeđene su 162 osobe.
Požar je izbio u nedjelju, 16. marta, u 2.30, zbog upotrebe pirotehničkih sredstava tokom koncerta grupe DNK.
Prema istraži, diskoteka nije imala hidrantsku mrežu i dovoljno aparata za gašenje požara, nije imala ni legalnu dozvolu za rad, pirotehnička sredstva su korišćena nelegalno, a između organizatora i izvođačke grupe nije bio zaključen pismeni ugovor.
Коментари0
Остави коментар