- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
16. 02. 2025.
14:40 >> 14:40
Protest u Sarajevu zbog blagih kazni za porodično nasilje i femicid
Desetine građana se okupilo 16. februara u Parku Dr Nijaza Durakovića u Sarajevu, da izraze protest protiv spore reakcije vlasti Bosne i Herecegovine na višegodišnje zahtjeve za jačanje prevencije, te zakonske i institucionalne zaštite žrtava porodičnog nasilja, u svjetlu rastućeg broja slučajeva femicida.
Ovo je treće javno okupljanje građana nakon ubistava u Kalesiji, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, kada su u noći sa 12. na 13. februar ubijeni 37-godišnja Inela Selimović i njen 13-godišnji sin. Policija još traga za osumnjičenim suprugom i ocem, Emirom Selimovićem.
Današnji protest je organizovala neformalna grupa studenata pod motom "Hoće li ta promjena", sa idejom da okupi što više istomišljenika kako bi inicirali društvene promjene. Tokom okupljanja je organizovana i radionica izrade transparenata.
Glumica i režiserka Hasija Borić, pridružila se studentima na protestu, sa transparentom na kome je izrazila protest prema niskim kaznama i nekažnjavanju porodičnog nasilja, a naročito femicida.
Za Radio Slobodna Evropa (RSE) je vlastima postavila pitanje: "Da li treba da bude ubijena majka, sestra ili kćerka nekog ministra pa da pooštre zakokone?"
Rekla je da zakonodavci "sabotiraju donošenje zakona o femicidu zbog naziva", i dodala da ga mogu nazvati kako god žele, ali da propisivanjem malih kazni za takva djela samo ohrabruju ubice.
"Neophodno je donositi presude od 20 ili 30 godina, ako želimo zaustaviti ovo nasilje", rekla je Borić.
Građani su protest protiv blage kaznene politike i porasta slučajeva porodičnog nasilja i femicida, proteklih dana okupili jednom u Kalesiji i jadnom u Sarajevu.
Nakon ubistva u Kalesiji iz Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini su pozvali nadležne da poduzmu hitne i konkretne korake, uključujući unapređenje zakonodavstva, jačanje mehanizama zaštite i prevencije "osiguraju adekvatnu podršku žrtvama i eliminišu nekažnjivost za krivična djela nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja".
"Ovaj užasni zločin još jednom potvrđuje bolnu istinu – nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje ne jenjava i nastavlja se, uprkos datim obećanjima i uloženim naporima", naveli su iz OSCE-a.
Takođe su pozvali Ministarstvo pravde FBiH i Vladu FBiH da hitno vrate na dnevni red usvajanje izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH.
Zakon je nedavno skinut sa dnevnog reda zbog previše amandmana i potrebe za doradom, a među izmjenama nalaze se i odrednice o rodno zasnovanom ubistvu.
Sa druge strane, u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Federacije BiH usvojen je izmijenjen zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama.
Za njegovo stupanje na snagu slijedi dugačka parlamentarna procedura, no prema riječima zastupnice Alme Kratina zakon jeste prvi sveobuhvatni korak zaštite žrtava.
"Kroz ove užasne slučajeve ubistava žena u proteklom periodu u Federaciji mi smo vidjeli fokusne tačke koji treba mijenjati u sistemu", kaže Kratina.
Dodaje da je mnogo toga izmijenjeno u zakonu koji je prvi put usvojen 2013. godine.
"Pred nama je još uvijek zadatak da napravimo punu zaštitu", dodaje Kratina.
Коментари0
Остави коментар