- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
14. 12. 2024.
20:50 >> 20:51
UPOZORENJE
NVO: Etnizacija kosovske policije, promovisanje albanske nacionalističke ideje u suprotnosti sa multietničkim principima
Grupa nevladinih organizacija (NVO) sa sjevera Kosova upozorila je na rasprostranjenu praksu širenja i promovisanja albanske nacionalističke ideje kroz Kosovsku policiju i efekte te prakse na pripadnike nevećinskih zajednica, prenosi Radio Kontakt Plus.
U publikaciji "Etnizacija Kosovske policije: rušenje Ahtisarijevih temelja građanske i multietničke institucije", nevladine organizacije Nova društvena inicijativa (NSI), Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), Aktiv i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC), ukazuju da je u posljednje tri godine na Kosovu, uočen trend na društvenim mrežama, a posebno na TikToku, da pripadnici Kosovske policije šire albanski etnonacionalizam, u suprotnosti sa ustavom i zakonodavstvom koje je na snazi.
Nevladine organizacije su analizom zakonodavstva, ustanovile da ovakvim ponašanjem na društvenim mrežama, pripadnici Kosovske policije krše najmanje 13 članova podzakonskog akta o disciplini, kao i sam Ustav Kosova i zakone koji uređuju kosovske institucije kao građanske i multietničke.
Analizom sadržaja na TikToku, s početka novembra 2024, koja je podrazumijevala kumulativnu pretragu heštegova vezanih za Kosovsku policiju, ustanovljeno je da postoji preko 14.000 objava u vezi sa istom.
"Na primjer, samo sa heštegom #njesiaspecialekosoves (specijalne jedinice Kosova) ima preko 4.000 objava koje su generisale preko 270 miliona pregleda", preciziraju.
Ujedno dodaju da etnonacionalistička muzička podloga koja se koristi za objave većine problematičnog sadržaja koji se mjeri u hiljadama, karakteriše bezbjednosni aparat kao sprovodioca albanskih nacionalističkih ciljeva, a ne sprovodioca Ahtisarijeve vizije Kosova.
"Nek’ se crveno-crna zastava vijori od Skoplja do Valone", "Ej, etnička Albanijo, ponovo te želim u svojim rukama", "Bolje mrtav nego bez tebe živ, Mitrovice", "Navikao sam da ubijam Škije i koljem sultane", "Nemoj da diraš Mitrovicu ili ću spaliti Čaglavicu", samo su neke od pjesama koje prate takve objave.
"Kao dokaz ove nelegalne i nacionalističke prakse koja urušava multietnički i građanski karakter bezbjednosnog aparata, autori su priložili preko 140 fotografija na kojima preko 300 policajaca, koristeći nelegalne ambleme i simbole, zastave ili gestove jasno identifikuje svoju etničku pripadnost i ističu svoje nacionalističke političke stavove ili veličaju koncept vansudske 'pravde'", navodi se u publikaciji, prenosi Radio Kontakt Plus.
Prema informacijama koje su prikupile nevladine organizacije, u pitanju su prizori poput službenika Kosovske policije u uniformi sa simbolima Albanije, Oslobodilačke vojske Kosova, "Velike Albanije", "Punisher"…
Autori ističu da ovakva praksa nijje izolovana, već dio šireg trenda koji se intenzivirao tokom kriznih situacija na severu Kosova.
Iako je trend na koji se u publikaciji ukazuje opšteprisutan na Kosovu, javno priznanje štetnosti ove prakse, osuda i sankcija takvog ponašanja izostaju, takođe ukazuju.
"Institucije najviše pozvane da sprečavaju ovakve pojave, Policijski inspektorat Kosova i međunarodne misije sa monitoring statusom, poput Misije Evropske unije za vladavinu prava – EULEX u posljednje tri godine od kada je počela ekspanzija ovog trenda, nijesu reagovale", navodi se u publikaciji pet organizacija civilnog društva sa sjevera Kosova.
Коментари0
Остави коментар