- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
19. 07. 2024.
19:01 >> 19:01
Čitaj mi:
potpis više od 5.000 građana
Vladi Hrvatske predata peticija protiv obaveznog vojnog roka
Centar za ekonomsko obrazovanje podnio je danas vladi i Ministarstvu odbrane Hrvatske peticiju protiv vraćanja obaveznog vojnog roka u toj državi koju je potpisalo više od 5.000 građana.
U saopštenju za javnost, Centar je naveo da je peticija važan prvi korak jer se time zvanično saopštavaju ekonomski i pravni argumenti protiv te politike, iako sama peticija jedino obavezuje državna tijela da odgovore podnositeljima.
Ministarstvo odbrane još nije predstavilo cjeloviti program vojnog osposobljavanja, ali su, kako se navodi u saopštenju, detalji o mogućim modelima koji povremeno izlaze iz Ministarstva već su pobudili veliki interes javnosti pa tako i građanskog udruženja koje je organizovalo peticiju.
Centar je u saopštenju skrenuo pažnju na to da su pojedinci iz Ministarstva odbrane i članovi saborskog Odbora za odbranu u medijima predstavili dvostruko duže trajanje civilne službe kao praksu nekih evropskih zemlja, a koja je prisutna i u "većini NATO-a".
"Jedina evropska zemlja koja propisuje dvostruko duže trajanje civilne službe svim vojnim obaveznicima koji ulažu prigovor savjesti je Bjelorusija. Hrvatska nije notorna diktatura, ugradila je Evropsku konvenciju o ljudskim pravima u svoj pravni poredak i ne smije da preuzme bjeloruski model slobode savjesti”, ocijenio je izvršni direktor CEO-a Hrvoje Marković, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je Finska jedina članica NATO-a i EU koja samo manjem dijelu vojnih obaveznika nameće dvostruko dužu civilnu službu. Takvo postupanje, dodaje se, bilo je predmet rasprave radne grupe posljednje Opšte periodične revizije Vijeća za ljudska prava UN-a.
"Prije dvije godine, jedna članica je upozorila Finsku da 'preduzme mjere da bi obezbijedila da alternative vojnoj službi nijesu kažnjavajuće ni diskriminatorske po svojoj naravi ili trajanju'. Taj prigovor istakla je ni manje ni više nego Hrvatska", ukazao je Marković.
Osim problematičnog uređenja civilne službe, potpisnici peticije smatraju da vojni rok krši ustavom garantovano pravo na jednakost pred zakonom i ističu negativne ekonomske posljedice za tržište rada.
Ministar odbrane Ivan Anušić iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) već je nekoliko puta najavio vraćanje obaveznog vojnog roka za mladiće starije od 18 godina i to od početka iduće godine. On je nedavno izjavio da se detalji još dogovaraju i da se čeka politička procedura.
U javnosti se navodi da bi služenje vojnog roka trajalo dva ili tri mjeseca.
Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je nedavno da se o vraćanju obaveznog vojnog roka treba dugo i ozbiljno razgovarati na najvišem nivou.
Povodom najava iz vlade koju vode HDZ i desničarski Domovinski pokret, Milanović je rekao da hrvatski Ustav za obavezan vojni rok "ostavlja vrlo malo prostora".
Milanović, koji je najveći kritičar vlade Andreja Plenkovića, podsjetio je da je obavezno služenje vojnog roka ukinuto 2008. zbog toga što se mali broj mladih opredjeljivao za vojničko služenje vojnog roka, već su uglavnom birali civilno.
Коментари0
Остави коментар