- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
01. 12. 2023.
22:15 >> 22:24
STEJT DEPARTMENT
Na Kosovu i dalje niske kazne za terorizam
Američki Stejt department naveo je u godišnjem izvještaju o terorizmu u svijetu da su kosovske pravosudne institucije prošle godine nastavile da izriču niske kazne za optužbe u vezi sa terorizmom, kao i da prijevremeno puštaju na slobodu osuđene za ta djela.
U dijelu izvještaja o Kosovu navodi se da "niske kazne, prijevremeno i uslovno puštanje na slobodu, kao i neorganizovan nadzor posle toga, predstavljaju prijetnju po bezbjednost".
U izvještaju se navodi i da su građani Kosova "potencijalne mete za regrutovanje od nasilnih ekstremističkih organizacija, etnonacionalističke ili vjerske orijentacije".
Stejt department navodi i da je Kosovo 2022. godine nastavilo da vraća svoje građane iz kampova i centara u Siriji, i da je treća operacija repatrijacije izvedena u saradnji sa Albanijom i uz podršku SAD.
"Kosovo je do sada vratilo više od 120 svojih građana. Procjenjuje se da je još 80 građana i dalje u kampovima za raseljena lica ili zatočeničkim centrima, ili na ratištima u Siriji", navodi se u izvještaju.
Prema kosovskim zakonima, za djela terorizma i protiv ustavnog poretka predviđene su stroge kazne. Od 2015. na Kosovu je zabranjen i odlazak na strana ratišta, za šta je predviđena kazna do 15 godina zatvora.
U izvještaju piše i da "bezbjednosna pitanja i politička nestabilnost na sjeveru Kosova nastavljaju da ograničavaju sposobnost Vlade Kosova da proširi svoja ovlašćenja u tom regionu".
"Misija NATO na Kosovu, KFOR, i Misija Euleks sarađivali su sa kosovskom policijom na promovisanju bezbjednog okruženja i jačanju vladavine prava", piše u dokumentu.
U izvještaju se pominje i ocjena Ambasade SAD u Prištini da je od početka ruske invazije na Ukrajinu, u februaru prošle godine, došlo do porasta dezinformacija na Kosovu i da se "sve više podstiče nasilna ekstremistička misao i međunacionalna polarizacija, što je doprinijelo povećanju međuetničkih tenzija na sjeveru Kosova".
Коментари0
Остави коментар