Регион
21. 09. 2023. 16:14 >> 16:14
ИЗВЈЕШТАЈ
СБ позива на велику обнову сектора гријања у региону
Свјетска банка (СБ) позвала је на велику обнову сектора гријања у региону како би се грађанима, посебно најрањивијима, омогуц́иле одрживе и цјеновно прихватљиве услуге и смањила зависност од неефикасних горива са високим нивоом емисије угљеника.
У новој свеобухватној анализи 23 земље Европе и централне Азије, под називом У сусрет оквиру за прелазак на одрживо гријање, наглашава се хитна потреба за осигурањем ефикасних, чистих и цјеновно прихватљивих услуга гријања за све.
Да би се до средине вијека у региону постигле нето нулте емисије, неопходно је драстично промијенити сектор гријања, који данас чини око 24 одсто потрошње енергије у региону и производи око 22 одсто емисије гасова стаклене баште.
„Земље Европе и централне Азије не могу чекати с преласком на одрживо гријање. У овој деценији могу да смање потрошњу топлотне енергије, побољшају квалитет ваздуха и снизе нивое емисија, усвајањем одговарајуц́их политика и државних програма са циљаним субвенцијама за чистије и ефикасније технологије грејања”, рекла је потпредсједница СБ за Европу и централну Азију, Антонелла Бассани.
У извјештају се закључује да због значајног недостатка инвестиција, сектор грејања у земљама Европе и централне Азије често не пружа задовољавајуц́е услуге, не може да покрије своје трошкове, узима велики данак по животну средину и утиче на животе и услове живота грађана.
„Препознали смо фундаменталне изазове са којима се суочава сектор гријања у земљама Европе и централне Азије. Наш циљ је да креаторима политике пружимо информације засноване на подацима и практична рјешења за прелазак на одрживо гријање, што ц́е на крају побољшати животе и благостање људи у овом региону“, рекао је директор СБ за инфраструктуру у региону Европе и централне Азије, Цхарлес Цормиер.
У извјештају се предлаже стратегија од три стуба, како би владе могле ефикасније да структурирају своје планове транзиције.
То су смањење потрошње топлотне енергије повећањем енергетске ефикасности зграда, подстицање и декарбонизација даљинског гријања у густо насељеним урбаним подручјима у којима је то одрживо и промоција чистих индивидуалних система гријања у слабије насељеним подручјима.
Усвајањем тог свеобухватног приступа, владе у Европи и централној Азији могу спровести ефикасне и приступачне инвестиције прилагођене локалним потребама, које могу допринијети преласку на одрживо гријање.
Извјештај је израђен у оквиру Програма подршке СБ за управљање енергетским сектором (ЕСМАП).
Коментари 0
остави коментар