Регион

Б.Б. [ Н1 ]

18. 09. 2023. 13:45   >>  13:45

МАТИЋ

Пресуда за убиство Ћурувије биће ослобађајућа

Предсједник Комисије за истраживања убистава новинара и члан Радне групе Владе Србије за безбједност новинара Веран Матић казао је да је још прије неколико мјесеци почео да добија информације да ће пресуда оптуженима у случају убиства Славка Ћурувије бити ослобађајућа.

"Још током маја и јуна од колега новинара сам почео да добијам информације да ће пресуда оптуженима у случају убиства Славка Ћурувије бити ослобађајућа, а у јуну сам добио од једног државног секретара информације не само да је то тачно, већ да је он имао потребу да ми је саопшти", казао је Матић.

Апелациони суд у Београду објавио је да је поступак који се води пред том судском инстанцом у вези са убиством новинара Славка Ћурувије у "нејавном дијелу", што је разлог који онемогућава Апелациони суд да се о томе оглашава, пренио је Глас Америке.

"Свакако, чим писани отправак одлуке у истом предмету буде експедован из Суда, јавност ће о томе бити обавијештена. У овој фази поступка даље не можемо да се изјашњавамо нити да коментаришемо спекулације о томе каква је одлука", наводи се у одговору портпаролке Апелационог суда Миљане Пиљић.

Матић је у емисији Н1 Студио Ливе испричао откад су те информације почеле да круже.

Апелационо веће је отворило расправу у марту и затворило и повукло се у нејавни дио. Најавили су и да ће кад буду донијели одлуку, да ће је и објавити. У априлу, Вук Драшковић на ТВ Тањуг каже да је донијета ослобађајућа пресуда, али да ће је објавити када то њима буде одговарало у политичком или неком другом смислу.

"Тражио сам информацију као реакцију на ту тврдњу. Добио сам прилично немушт одговор, а након захтјева за појашњењем, добио сам одговор који би могао да се протумачи да је донијета одлука, али да није експедована, и могло је да се протумачи и да је донијета ослобађајућа одлука", прича Матић.

Током маја и јуна, каже Матић, од колега новинара је почео да добија информације да је тачно да ће пресуда бити ослобађајућа и да је то скандалозно.

Према његовим ријечима, за сада нема никавог образложења.

"Није било никаквих озбиљнијих навода, осим да је свједочење Бранке Прпе претегло у тој причи, јер је она била на лицу мјеста, али ништа нећемо знати док не добијемо образложење пресуде каква год она буде била", казао је.

Суђење за убиство Славка Ћурувије траје од 2014. године.

"Морам да кажем да је од убиства, 1999. године, истрага тапкала у мјесту 15 година, и од почетка нисмо имали никакав помак, иако је било јасно да је држава убила Ћурувију. За мене је велико разочарење да коалиција демократских странака које су побиједиле 5. октобра, иако су обећавали, нијесу направили никакав помак. А ако такве ствари не ријешите у кратком периоду, то отежава послије додатне радње", рекао је Матић.

Када је суђење за убиство новинара почело, наводи Матић, кренуле су и опструкције.

"Па су свједоци из Државне безбједности синхронизовано свједочили. Зна се да је у дану кад је Славко убијен, тих 27 особа и организатори праћења, да су се окупили на једном мјесту и договорили на који начин ће се говорити на том суђењу", каже Матић.

Додаје да је била и опструкција доказа.

"Имамо опструкцију корпуса доказа, а то су траке на којима је снимано кретање свих који су пратили Ћурувију. Кроз те доказе имамо нацртану ситуацију, убједљиви су докази, затим чињеница да је првостепено вијеће донијело пресуду у којој је НН лице извршилац убиства, то је такође била опструкција", сматра Матић.

Према његовим ријечима, правосудни систем је пао на овом случају.

"И ако буде ослобађајућа пресуда, показаће се да је неспособан да заштити новинаре, да ријеши убиство Ћурувије. Да се у будућности можемо надати драстичним случајем насиља над новинарима, и не само над новинарима, већ и политичарима", закључио је Матић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије