Регион
09. 06. 2023. 18:17 >> 18:38
НОВИ ТЕКСТ АМЕРИЧКОГ ЛИСТА
Њујорк Тајмс о Вучићу: Оцу нације се удварају европске дипломате
Предсједник Александар Вучић, који је био мета протеста у Београду, игра своју улогу у одбрани Срба на Косову, гдје су се тензије недавно разбуктале, пише у новом тексту Њујорк Тајмс.
Како се додаје у анализи овог медија, демонстранти у Београду затражили су у суботу оставке највиших званичника након двије масовна пуцњаве у којима је убијено почетком маја убијено 18 људи.
„Њему се удварају америчке и европске дипломате, уздиже га медијска машинерија посвећена омаловажавању његових критичара, а преостало му је још четири године предсједничког мандата који је прошле године осигуран убједљивом побједом на поновним изборима“, истиче се у анализи Њујорк Тајмса.
Али, додаје се, предсједник Александар Вучић, лидер Србије дуже од деценије, никада није изгледао тако „изгубљено као када се ове недеље појавио у званичном видео снимку на пространој кровној тераси своје предсједничке канцеларије, како дијели чинију трешања са двоје сарадника — вајкајући се, да их демонстранти на улицама називају непристојним именима, као „ненормалним, лудацима, убицама, криминалцима“.
У тексту се напомиње да су претјеране увреде, које уобичајено практикују „ротвајлерски таблоиди, лојални господину Вучићу“ и провладине телевизије, упућиване су, бар у јавности, углавном предсједниковим непријатељима.
„Али, после вишенедељних уличних протеста, покренутих прошлог мјесеца испровоцираних двијема масовним пуцњавама, сад је господин Вучић на удару — и у дефанзиви као никада пре од када се 2012. етаблирао као стожер око кога се окреће српска политика“, додаје се.
Према њиховим наводима, протести, са позивима на смену високих званичника из органа за спровођење закона и одузимање дозвола за емитовање двијема провладиним телевизијама, прерасли су у шири револт против „климе насиља“, за коју су окривили господина Вучића и његове медијске псе.
У овим немирним водама, како наглашава Њујорк Тајмс, жељно пеца Русија, чији је амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко ове недеље окривио Запад за подстицање таласа протеста, што се поклопило са распламсавањем тензија на Косову —територији која је прогласила независност 2008.
„Док су десетине хиљада људи изашле на улице Београда крајем прошлог мјесеца, господин Вучић је наредио својој војсци да крене ка северу Косова, који је углавном насељен етничким Србима. Тај потез услиједио је након одлуке косовског премијера Аљбина Куртија да заузме општинске зграде у тој области и постави нове градоначелнике, етничке Албанаца, који су победили након што су изборе бојкотовали сви Срби, осим њих десетак“, пише амерички медиј.
То је, додаје се, разбјеснело косовске Србе, који су напали мировне снаге НАТО-а, ранивши на десетине њих и натјеравши Алијансу да пошаље стотине додатних војника на сјевер Косова.
Њујорк Тајмс подсјећа да је позивајући се на проблеме са Косовом, Боцан-Харченко, амбасадор Москве, рекао за РТ Балкан, руску државну медијску корпорацију, да је „циљ Запада да промијени политику Србије“ — порука која је упућена националистички оријентисаним Србима, који Русију виде као свог браниоца и који мрзе Сједињене Државе због НАТО бомбардовања 1999. током рата око Косова.
Позивају се и на недавно истраживање Демостата, истраживачке групе, показало је да је само три одсто Срба рекло да подржава Сједињене Државе и да желе добре односе са њима, за разлику од 22 одсто оних који тако мисле о Русији.
Истовремено, 32 одсто подржава Европску унију и скандинавске земље, што указује да подршка Русији, иако снажна, заостаје за подршком Западу у целини.
„А оно што је руски амбасадор представио као западну завјеру да се изазову проблеми на Косову и свргне господина Вучића, већина стручњака, али и демонстраната, види управо супротно“, додаје аутор чланка.
Коментари 0
остави коментар