- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
06. 02. 2022.
12:27 >> 12:28
PANDEMIJA DOPRINIJELA
U BiH u prošloj godini broj umrlih veći skoro 26% nego 2019.
U Bosni i Hercegovini je tokom prvih devet mjeseci 2021. godine registrovano 35.108 umrlih, što u odnosu na isti period 2020. godine pokazuje rast za 25,72 posto.
Kako navodi regionalna N1 televizija pandemija novog virusa korona uticala je na povećanje broja umrlih u Bosni i Hercegovini.
Savjetnica za odnose s javnošću u Agenciji za statistiku BiH Mirsada Adembegović rekla je da se prema statistici za 2020, prvu pandemijsku godinu, može reći da je broj svih umrlih u toj godini bio za oko 15 odsto veći u odnosu na predpandemijsku 2019. godinu.
"Broj umrlih se inače svake godine malo povećava, međutim, od 44.427 umrlih osoba u 2020. godini, oko 4.440 je bilo od virusa korona", navela je ona.
Među umrlim od posljedica korona virusa u 2020. godini većinom su muškarci, 2.829, a preminulo je i 1.609 žena.
U 2016. godini u BiH je preminula 36.571 osoba, a godinu kasnije 37.979. U 2018. godini, prema podacima Agencije za statistiku BiH, umrlo je 37.744, a 2019, u predpandemijskoj godini 38.829 osoba.
Šef Infektivnog odjeljenja Opšte bolnice Sarajevo Ednan Drljević rekao je da je prema posljednjem izdanju "Economista" BiH jedna od zemalja sa najvećom stopom smrtnosti.
"Sigurno smo među zemljama koje imaju najveću stopu smrtnosti od kovida. Razlozi su višestruki. Prvi i osnovni razlog je što smo jedina zemlja na svijetu koja nema ministarstvo zdravstva na državnom nivou. Ne samo da nemamo ministarstvo zdravstva, već nemamo ni ujednačenih mjera", naglasio je Drljević.
Još je naveo da BiH sve vrijeme pandemije nije imala nikakvih mjera prema susjednim državama, dok se u druge zemlje nije moglo nikako ući.
"S druge strane, kovid-19 je jako skupa bolest koja zahtijeva ogromna finansijska sredstva. Mi i nijesmo u toj finansijskoj situaciji da to možemo ispratiti do kraja. Kad pogledate kartu smrtnosti u svijetu, odnosno u Evropi, one zemlje gdje je najrestriktivnija politika imaju najmanju smrtnost, to su, prije svega, Njemačka, Austrija i Francuska", kazao je Drljević.
Prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme su im se pridružili i Portugal, Španija i Italija, gdje je najveći postotak vakcinisanih.
"Možemo zaključiti da vakcinacija i restriktivne mjere daju najmanju smrtnost", ocijenio je Drljević.
On je rekao da u Bosni i Hercegovini među preminulima dominira starosna grupa od preko 75 godina.
Коментари0
Остави коментар