- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
31. 01. 2020.
12:03 >> 12:03
2
PLENKOVIĆ SMATRA
Odluka Suda EU pobjeda hrvatskih argumenata
Premijer Hrvatske Andrej Plenković ocijenio je kao pobjedu hrvatskih argumenata današnju presudu Suda Evropske unije koji se proglasio nenadležnim za slovanačku tužbu protiv Hrvatske zbog graničnog spora.
"Današnja presuda Suda Evropske unije kojom se proglasio nenadležnim za odlučivanje u postupku koji je Slovenija pokrenula protiv Hrvatske pobjeda je hrvatskih argumenata koje smo istakli u prigovoru nenadležnosti", napisao je premijer na Tviteru.
On je naveo i da "ponovo poziva Sloveniju na dijalog i bilateralne pregovore da bi se došlo do obostrano prihvatljivog i trajnog rješenja graničnog pitanja".
Sud Evropske unije u Luksemburgu se proglasio nenadležnim za slovenačku tužbu protiv Hrvatske zbog, kako je Slovenija navela u tužbi, povrede evropskog prava uzrokovane nesprovodjenjem arbitražne odluke o granici.
Presuda je konačna i time je postupak automatski obustavljen, prenijeli su hrvatski mediji.
Slovenija je pokrenula postupak protiv Hrvatske na osnovu Ugovora o funkcionisanju EU i predložila Sudu da utvrdi krši li Hrvatska ugovor, a Hrvatska je na to uložila prigovor o nenadležnosti.
Naime, Hrvatska je tvrdila da Sud EU nije nadležan za to pitanje budući da nije riječ o sporu o primjeni i tumačenju prava EU.
Međunarodni arbitražni sud za granični spor Hrvatske i Slovenije sredinom 2017. donio je odluku o razgraničenju dvije zemlje na kopnu i moru kojom je, među ostalim, odlučio da Slovenija dobije od Hrvatske pristup otvorenom moru i da velika većina Piranskog zaliva, odnosno Savudrijske vale, pripada Sloveniji.
Hrvatska, međutim, ne priznaje i ne primjenjuje tu odluku, jer je napustila arbitražu 2015, poslije skandala u koji je bio umiješan slovenački sudija.
Hrvatski sabor je tada Sloveniji predložio da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora, pošto je ocijenjeno da je arbitražni proces nepovratno kompromitovan kada je otkriveno da su se slovenački predstavnik u arbitražnom sudu Jernej Sekolec i službenica slovenačkog Ministarstva spoljnih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenačkih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudija.
Коментари2
Остави коментар