- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
01. 12. 2016.
09:44 >> 09:21
4
"TEČNI EKSTAZI"
Nova droga u Srbiji vodi u smrt
Gamahidroksibutirat (GBH) poznatiji kao tečni ekstazi ili droga za silovanje nedavno je otkriven kod četvorice Beograđana, ali je mnogo duže prisutan na srpskom tržištu narkotika i radi se o izuzetno opasnoj drogi koja u dovoljnoj dozi može i da ubije.
GBH, kako nezvanično saznaje Blic, nije često u prodaji i ne može se naći na svakom koraku, jer, kako objašnjavaju njihovi izvori, u Srbiji stiže samo kada je neko prošvercuje, zato što tamo nema laboratorija za njenu proizvodnju.
Psihijitar koji je učestvovao u liječenju velikog broja zavisnika Nenad Baračkov kaže da je GBH zapravo lijek za spavanje koji u Srbiji nije na listi ljekova i zbog toga je nelegalan.
“Takozvani tečni ekstazi izaziva duboku uspavanost i zbog toga ga zovu droga za silovanje. Žrtva je potpuno omamljena, uz pravu dozu, spavaće oko pet sati i nećete moći da je probudite na duže od nekoliko sekundi, nakon čega će opet zaspati - objašnjava Baračkov.
Kako dodaje, stanje omamljenosti drogom je blisko komi.
“Kao i kod svih ljekova koji djeluju sedativno dovoljno velika doza može da dovede do kome, ali i do smrti”, dodaje Baračkov.
Kako kaže Baračkov, ime ekstazi nije opravdano, jer GBH nije povezan sa tom drogom.
“Ipak, vrlo mala doza, koja neće dovesti do uspavljivanja može da utiče da se onaj ko je koristi opusti i zaboravi brige”, ističe sagovornik Blica.
Kako objašnjava, za omamljivanje i gubitak pamćenja dovoljno je nekoliko militara GBH, a žrtva se bukvalno neće sjećati bilo čega što se tokom omamljenosti dogodi.
O dejstu ove droge opširno je pisalo Australijsko ministarstvo zdravlja, koje navodi da GBH nema nikakve veze sa ekstazijem, jer ne sadrži MDMA, ali da male doze koje se uz alkohol uzimaju na žurkama mogu da djeluju tako što podstiču euforiju, a navodno djeluju i kao afrodizijak.
Upravo zbog toga se povezuje sa ekstazijem, znatno rasprostranjenijom drogom čiji sastojak MDMA daje korisniku, energiju i osjećaje euforije.
Oni dalje navode da je ta droga providna, a nema ni specifičan miris što je čini neprimjetnom. Ukus joj je slankast pa se zbog toga lako miješa sa žestokim alkoholnim pićima, a da se ne osjeti.
Dodatni problem kod ove droge je što njen "kvalitet" ne može biti proveren, pa se sa sigurnošću ne zna kolika je koncentracija kojih supstanci u bočici. Tako se sa sigurnošću ne može znati šta je "dovoljna" doza i lako može doći do predoziranja i smrti.
Tečni ekstazi najčešće se prodaje u fališacama od 20 mililitara koje su iste kao i kapi za oči. Cijena ove droge varira, pa se tako može naći za 20, ali i 50 i više evra po flašici.
Коментари4
Остави коментар