- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
05. 01. 2016.
18:45 >> 18:33
22
AUSTRIJA APLICIRALA
Pozivni broj za Kosovo će biti +383
Kosovska ministarka za dijalog Edita Tahiri saopštila je da je Austrija juče aplicirala kod Međunarodne telekomunikacione organizacije (ITU) za telefonski kod za Kosovo, u skladu sa sporazumom o telekomunikacijama postignutim u Briselu između Kosova i Srbije.
“Zvaničnu potvrdu o apliciranju smo dobili od Evropske unije i Ambasade Austrije na Kosovu”, kazala je Tahiri.
Ona se zahvalila Austriji na njenom angažovanju kako bi Kosovo dobilo svoj međunarodni telefonski kod.
Ministarka Tahiri je naglasila da će telefonski kod za Kosovo biti +383 i da uzimanje međunarodnog koda od ITU-a omogućava Kosovu međunarodno priznanje i suverenitet u oblasti telekomunikacija.
“Kao što je poznato, Kosovo je od kraja rata 1999. godine izvršilo neprekidne napore da dobije svoj telefonski kod, a nakon šesnaest godina konačno zahvaljujući Briselskom dijalogu, angažovanju Evropske unije, SAD-a i Austrije, naša država će imati svoju pozivni broj”, rekla je ona.
Prema planu implementacije, ITU će izdvojiti telefonski kod Kosova u prvoj polovini marta 2016 godine. Novi jedinstveni telefonski kod 383 Kosova će se koristiti u cijeloj zemlji i od strane svih operatera fiksne i mobilne telefonije.
Sa sprovođenjem jedninstvenog novog koda eliminisaće se prepreke nastale zbog odsustva koda, odnosno korišćenje tri različita koda (trenutno +377, +386, +381) i koji su onemogućili sprovođenje nekoliko značajnih mehanizama za zaštitu konkurencije, orjentisanje saobraćaja, kako u odlasku tako i pri dolasku, kao i najpogodnije upravljanje ograničenim numeričkim resursima.
Takođe, ekonomske koristi su velike pošto navedeni operateri neće biti u prvom redu primorani da plate visoke finansijske troškove, koji se neposredno pripisuju nedostatku koda, a što se odražava i u pružanju kvalitetnih i jeftinijih usluga prema potrošaču. Opšti troškovi nastali do sada zbog nedostatka telefonskog koda je dostigao iznos od preko 200 miliona eura.
Види још
Коментари22
Остави коментар