Предсједнички избори

[ M.L.B/М.М.Љ. ]

20. 03. 2023. 11:23   >>  11:24

УМХЦГ

Неприступачна бирачка мјеста за ОСИ и на предсједничким изборима

Упркос релативно адекватној законској регулативи услови за особе с инвалидитетом ни током јучерашњих предсједничких избора нијесу били адекватни. То су закључили посматрачи, које је акредитовало Удружење младих са хендикепиом Црне Горе (УМХЦГ), који су обилазили бирачка мјеста у оквиру четири црногорске општине.

Посматрачи су обишли бирачка мјеста у Подгорици, Никшићу, Бијелом Пољу и Бару, а на основу „Чек листе“ стандарда приступачности за особе с инвалидитетом израђене на основу одредби Закона о уређењу простора и изградњи објеката и припадајућег Правилника, Закона о избору одборника и посланика и више правила Државне изборне комисије (ДИК).

Како наводе у саопштењу група од преко 20 посматрача обишла је највећи број бирачких мјеста у Подгорици (164 бирачка мјеста од 208, колико их има) и у Никшићу (54 бирачка мјеста од укупно 134), затим 29 бирачких мјеста у Бару и 13 у Бијелом Пољу и затекла углавном незадовољавајуће стање које се огледа у чињеници да је велики број бирачких мјеста, иако се налазе у јавним објектима и објектима у јавној употреби, потпуно неприступачан, са степеницама на улазу, или с уским улазним простором.

Наводе и да су у унутрашњости бирачких мјеста, иако су били обезбијеђени, нијесу на вријеме искоришћени сви елементи приступачности, као што су: шаблон за гласачки листић помоћу којег самостално гласају особе с оштећеним видом, и информативна Брошура на Брајевом писму.

„Надаље, гласачке кутије нијесу биле постављене на нижем столу како би неке категорије гласача с инвалидитетом могле самостално убацити свој гласачки листић и тиме осигурсти тајност гласања, а на великом броју бирачких мјеста није било ни полице на нижој висини у гласачкој кабини, нити етисон стазе за орјентацују особа с оштећењем вида“, поручују из Удружења младих са хендикепом Црне Горе и Савеза слијепих Црне Горе.

Како кажу ни на једном бирачком мјесту у урбаном дијелу Бара, који су посматрачи обишли, гласачка кутија није била постављена на столу ниже висине, а само на једном бирачком мјесту је била постављена етисон стаза.

“У Никшићи и у Подгорици у значајном броју бирачких мјеста шаблон и Брошура су били у коверти мимо стола за којим је бирачки одбор до тренутка упита од стране посматрача”, наводи се у саопштењу.

У Бијелом Пољу је затечена комбинација наведених примјера из осталих градова.

„Неприхватљиво је да након 15 година треба да указујемо на приступачност, као право особа с инвалидитетом, и да указујемо на чињеницу да је недопустиво да будемо уношени у бирачка мјеста, или да након девет година објашњавамо шта је шаблон за гласачки листић и зашто мора бити на столу и понуђен особама с оштећењем вида, у ситуацијама када је то очигледно, а осталима дат након упита, а не да стоји у некој коверти или у пакету“, наводи се у саопштењу Удружења младих са хендикепом и Савез слијепих.

Неки чланови бирачких одбора, као образложење, су навели да на тим бирачким мјестима нема особа с инвалидитетом које гласају, да оне, углавном, гласају путем писма или да ће им они помоћи уколико се појаве.

„Занимљиво је да чланови бирачких одбора знају нешто што не зна држава Црна Гора и да имају евиденције о особама с инвалидитетом које држава нема иако јој је то обавеза од 2009. и ратификације Конвенције УН о правима особа с инвалидитетом. Не обезбјеђују се услови за особе с инвалидитетом када се оне појаве на бирачком мјесту. О начину таквог остваривања права довољно је рекао Уставни суд када је одредбу о томе да је „приликом одређивања бирачких мјеста општинска изборна комисија дужна да води рачуна да олакша приступ бирачком мјесту лицима са инвалидитетом“ прогласио неуставном“, наводи се у саопштењу.
Како наводе у Удружењу младих са хендикепом и Савезу слијепих, Црне Горе упркос чињеници да су и у сусрет овим изборима упутили заједничку Иницијативу стање у пракси, у одређеном сегменту, у Главном граду Подгорици је и лошије него приликом одржавања локалних избора у октобру прошле године.
„За наведено стање, у највећој мјери, одговорнима сматрамо политичке партије чији су представници или симпатизери у изборним комисијама и у бирачким одборима, а ни у овој кампањи нијесмо били поштеђени омаловажавајуће терминологије која асоцира на особе с инвалидитетом када кандидати одговарају једни другима, па смо тако чули да неће неко "хендикепирати своју породицу", што има негативну конотацију (онеспособљавати)“, поручују у саопштењу.
Подстицајно је, како кажу, што је у свом обраћању предсједник Државне изборне комисије Никола Мугоша нагласио важност обезбјеђивања услова за особе с инвалидитетом, али и забрињава однос општинских изборних комисија и чланова бирачких одбора, који иако су имали обезбијеђен материјал исти нијесу искористили на сваком бирачком мјесту.
„На крају се захваљујемо на сарадњи и повјерењу Центру за демократску транзицију (ЦДТ) и свим нашим посматрачима без којих овај процес не би био могућ“, закључује се у саопштењу Удружења младих са хендикепом Црне Горе и Савеза слијепих.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније