- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
12. 07. 2025.
07:14 >> 07:20
1
Čitaj mi:
Crna Gora privlači investitore ali poslovna klima i dalje izazov
Crna Gora privlačna je za investitore, ali poslovna klima nije dobra, naročito nakon reakcije javnosti na sporazum Vlade s Ujedinjenim Arabskim Emiratima, ocijenio je za Radio Crne Gore, ekonomski analitičar Predrag Zečević. Prema podacima Centralne banke, ove godine se u prva četiri mjeseca bilježi nagli rast ulaganja u nekretnine preko 20% u odnosu na prošlu godinu, što negativno utiče na cijene nekretnina i lokalno stanovništvo.
Strane direktne investicije za prva četiri mjeseca iznose 297 miliona eura i na nivou su prošlogodišnjih. Promijenjena je struktura a prednjače ulaganja u nekretnine 160 miliona eura, a pad biljaži ulaganje u kompanije i banke preko 47 odsto.
To ne čudi ekonomskog analitičara Predraga Zečevića.
"Jasno je da crnogorsko tržište nekretnina je prenapuvano i imamo trenutno neke cijene koje su na istorijskom nivou i veće su nego prije svjetske ekonomske krize", kaže Zečević.
On navodi da država čini sve što može.
"Crna Gora vidljivo je da nema nijednu veliku investiciju i jasno je da država sve čini da pospješi investicije tako što će samo ulagati u infrastrukturu. Mnogo tendera je raspisano za zaobilaznice, za brze ceste, za izgradnju auto-puta, ali nijedan od tih projekata nije počeo što će crnogorskoj ekonomiji u kratkom roku donijeti probleme", rekao je Zečević.
Na poslovnu klimu negativno je uticala i reakcija javnosti na sporazum sa arapskim investitorom, naglasio je Zečević.
"Jasno je da sada investitori zaziru od Crne Gore. Iako je Crna Gora izuzetno privlačna kao investiciona destinacija, nadam se da ćemo se opametiti i da nećemo tjerati investitore", istakao je ekonomski analitičar Zečević.
Bilježi se i odliv stranih direktnih investicija, 134 miliona eura za prva četiri mjeseca, što je povećanje oko pet odsto u odnosu na prošlogodišnji uporedni period.
Dugoročno održiva strategija za privlačenje kvalitetnih stranih investicija se mora bazirati na kreiranju stabilnog i predvidivog poslovnog okruženja koje podrazumijeva efikasno pravosuđe, transparentne javne tendere i jasne procedure, kazao je predsjednik države Jakov Milatović.
Predvidiv poslovni ambijent je važan investitorima, saglasan je predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica.
"Ne bih se složio sa konstatacijom da je investiciona klima u Crnoj Gori dobra za privlačenje ovih kvalitetnih investicija. Zakonska rješenja ostavimo kako treba, ali praksa je mnogo drugačija. Znači, brojne su barijere", poručio je Mikavica.
Sporost administracije i planska dokumenta Savjet stranih investitora označio je kao glavne barijere.
Stoga će Agencija za promociju stranih investicija raditi na mapiranju investicija kako bi se svaki investitor upoznao sa uslovima ulaganja i okolnostima.
Savjet stranih investitora (SSICG) objavio je analizu stranih ulaganja u Crnoj Gori u proteklih šest godina, koja bi mogla da posluži kao temelj za stvaranje stabilnijeg i konkurentnijeg poslovnog i investicionog ambijenta.
Izvještaj o trendovima kretanja stranih direktnih investicija u Crnoj Gori u periodu od 2018. do prošle godine, predstavljen je na redovnoj godišnjoj skupštini SSICG.
“Osim pregleda stranih ulaganja u navedenom periodu, izvještaj daje i širi kontekst koji je oblikovao odluke investitora”, navodi se u saopštenju Savjeta.
Prema navedenim podacima, ukupni neto priliv stranih investicija u prošloj godini zabilježio je rast od 13 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali i dalje ostaje približno 40 odsto ispod nivoa iz 2022.
“Istovremeno, zabilježen je upozoravajući trend promjene u strukturi ulaganja – dok je u 2021. godini preko 31 odsto stranih investicija bilo usmjereno na bankarski sektor i realnu privredu, u prošloj godini taj udio iznosi tek 12,8 odsto”, rekli su iz SSICG.
Istovremeno, kako su kazali, značajno je porastao udio investicija u sektor nekretnina.
“Jasna klasifikacija investicija po sektorima omogućila bi kvalitetan uvid u to koliki dio stranih direktnih investicija odlazi u produktivne djelatnosti, a koliki na kratkoročne plasmane, poput ulaganja u nekretnine. Takva baza podataka pružila bi odgovore na ključno pitanje koji sektori privlače strane investitore, a koji ostaju zapostavljeni. Istovremeno, omogućila bi relevantna poređenja sa zemljama regiona, dajući jasniju sliku o konkurentskim prednostima Crne Gore i prostorima za dalji napredak”, navodi se u saopštenju.
Коментари1
Остави коментар